Bremerhaven (tablica)

Zob. też Bremerhaven (pomnik)

Opis upamiętnienia

Na murze jednego z budynków kampusu, blisko Kunsthalle przy Karlsburg 4 w nadmorskim Bremerhaven znajduje się tablica z brązu, dedykowana Cyganom z Bremerhaven, którzy w czasie II wojny światowej, w różnym czasie, zostali deportowani do obozów koncentracyjnych. Część z nich, wywieziona w 1943 r., nie miała praktycznie żadnych szans na przeżycie – wywieziono ich do tzw. Familienzigeunerlager w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, z przeznaczeniem – eksterminacja.

Napisy

Niem.

Während des NS-Regimes wurden an diesem Ort, dem ehemaligen Gefängnis an der Karlsburg, am 16. Mai 1940 Bremerhavener Sinti und Roma interniert. Von hier aus wurden sie über Hamburg nach Osteuropa in die verschiedenen Konzentrationslager verschleppt.

Im März 1943 wurden Sinti und Rom aus unserer Stadt über das Sammellager im Bremer Schlachthof in das Vernichtungslager Auschwitz-Birkenau deportiert.

Fast alle wurden ermordet. Mit ihnen fielen über 500.000 Sinti und Roma dem nationalsozialistischen Rassenwahn zum Opfer.

Wir gedenken der Toten und mahnen die Lebenden, Unmenschlichkeit und Rassismus entgegenzutreten.

Tłum.

W tym miejscu w czasie reżimu narodowego socjalizmu mieściło się więzienie, w którym 16 maja 1940 r. internowano Cyganów z Bremerhaven. Stąd, przez Hamburg, zostali oni wysłani do obozów koncentracyjnych w Europie Wschodniej.

W marcu 1943 r. Sinti i Roma z naszego miasta zostali wywiezieni do rzeźni w Bremie, a następnie do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Większość z nich została zamordowana. Razem z nimi ponad 500 000 Sinti i Romów stało się ofiarami rasistowskiej polityki nazizmu.

Upamiętniamy Wszystkich tych, którzy oddali swoje życie i upominamy żyjących, by stawili czoła niesprawiedliwości i rasizmowi.

Data odsłonięcia

Tablica pamiątkowa: 08.12.1995

Kamień pamięci: 1988 – w porcie

Adres

Karlsburg 4, 27568 Bremerhaven – kampus przy Hochschule Bremerhaven, blisko Kunsthalle

Lokalizacja

53°32’24.9″N 8°34’57.0″E
53.540250, 8.582500

Materiały

http://gedenkorte.sintiundroma.de/index.php?ortID=11

Galeria

Dodaj komentarz