Düsseldorf (głaz, Heinefeld)

Zob. też Düsseldorf (pomnik, Alter Hafen)

Zob. też Düsseldorf (tablica Höherweg/Posenerstrasse)

Tło historyczne

Na terenie dzielnicy Golzheim na przedmieściach Düsseldorfu mieściło się przed wojną tzw. Heinefeld. Była to osada-koczowisko, złożone z własnoręcznie skleconych chat, która była domem dla grupy bezrobotnych i bezdomnych, w tym także Romów i Sinti.

W 1934 r. do Heinefeld przyjechał ksiądz katolicki Matthias Beckers, który tuż po studiach rozpoczął pracę w nieodległej parafii św. Brunona. Został tu skierowany do pomocy, pracy duszpasterskiej oraz założenia kościoła rektoralnego na terenie Golzheimer Heide w Düsseldorf-Stockum.

Ksiądz Beckers pracował z koczownikami z Heinefeld, a jednocześnie starał się ich bronić przed polityką państwa. Sintów z osady wywieziono jednak do obozu Höherweg a następnie do Auschwitz, a księdzu zakazano głosić kazań i rozkazano wyjechać z kraju.

12 sierpna 1945 r. do Heinefeld wrócił z wygnania ks. Beckers, ukrywający się w czasie wojny w okolicy Wrocławia. Oficjalnie Parafia Świętej Rodziny została utworzona w roku 1951, a jej proboszczem aż do 1975 r. – ks. Matthias Beckers. Ksiądz zmarł w 1985 r. a w 1990 postawiono pomnik, upamiętniający jego pracę, jego samego oraz – Romów i Sintów, straconych w czasie wojny.

Opis upamiętnienia

W północnym krańcu pola zwanego dziś Heinefeld Platz, przy ścieżce przecinającej plac ze wschodu na zachód znajduje się pomarańczowo-czerwony jasny, niewysoki kamień, z umieszczoną na nim tablicą z brązu. Na jej matowym tle wyraźnie widoczny jest wypukły napis ozdobną czcionką. Całość tablicy stylizowana na obramowaną.

Napisy

Niem.

Pfarrer Matthias Beckers / baut ab 1934 hier in der Siedlung 'Heinefeld’ / die katholische Gemeinde 'Heilige Familie’ auf. / Sein Eintreten und seine praktische Hilfe / für die Armen und Verfolgten, zu denen / damals auch viele deutsche Sinti und Roma / gehörten, ahnden die Nationalsozialisten / mit Predigt- und Aufenthaltsverbot. / Versteckt in der Erzdiözese Breslau / überlebte er diese Zeit und kann hier / seine Arbeit nach dem Krieg bis 1975 / fortsetzen.

Tłum.

W 1934 r. proboszcz Matthias Beckers zbudował w tym miejscu, w osadzie „Heinefeld”, katolicką wspólnotę Świętej Rodziny. Za jego pomoc biednym i prześladowanym, także Sinti i Romom, został ukarany przez narodowych socjalistów zakazem głoszenia kazań i pobytu. Ukryty w diecezji wrocławskiej przetrwał ten okres i mógł kontynuować swą pracę aż do 1975 r.

Data odsłonięcia

1990

Inicjator

Katholische Pfarrkirche Heilige Familie (Parafia św. Rodziny), Carl-Sonnenschein-Straße, 40468 Düsseldorf, Niemcy
heiligefamilie.de
+49 211 478050

Adres

Heinefeld Platz (przy krawędzi północnej), 40468 Düsseldorf-Golzheim, Niemcy

Lokalizacja

51°15’44.8″N 6°45’58.6″E
51.262444, 6.766278

Materiały

Puvogel, Ulrike/Stankowski, Martin: Gedenkstätten für die Opfer des Nationalsozialismus. Eine Dokumentation, 2., überarb. und erw. Auflg., Band I, Bonn 1995, S. 529-530.

Galeria

Dodaj komentarz