Komárom

Tło historyczne

Do zaostrzenia postępowania wobec Romów na terenie Węgier doszło początkiem 1944 r., a zwłaszcza po odejściu Miklósa Horthy’ego (10.1944) i wprowadzeniu na teren I Republiki Słowackiej niemieckich wojsk. Według Ctibora Nečasa Cyganie początkowo byli internowani w Budapeszcie i Komarnie. Ci z Budapesztu i okolic zostali wywiezieni do Auschwitz, natomiast Romowie z fortu w Komarnie – głównie do Dachau, skąd zresztą byli przerzucani dalej (Buchenwald, Ravensbrück i in.) Nie wiadomo dokładnie ilu Romów przebywało w forcie na prawym brzegu Dunaju (Csillag Erőd), ale znane są spisy z wybranych lokalizacji. I tak: z Kamenína (okr. Nové Zámky) – 8 osób, z Koszyc (Šace i Ťahanovec) – 31 osób, z Krásnej nad Hornádem – 36. Do Komarna trafili także mieszkańcy Vojnic/Bátorovych Kosih (okr. Komarno; nazwa wsi zmieniała się kilkakrotnie, aktualnie to Batorowe Kosihy) oraz Wrabli.

Obóz w Komarnie istniał od października do grudnia 1944 r. i przeznaczony był dla Romów z południowych ziem, które po Anszlusie przypadły Węgrom.

Opis upamiętnienia

Według danych projektu Ma bisteren! – nie udało się w Komarnie postawić pomnika ani tablicy. Z kolei według informacji na forach internetowych młodych zaangażowanych Romów, m.in. z ruchu ternYpe – w forcie Csillag Erőd istnieje tablica, której ozdobną, górną część wytworzył Norbert Kalecsény, i pod którą odbywają się spotkania memorialne z okazji Światowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów (2.08.).

W 2016 – zamknięte – gruntowny remont fortu.

Artysta

górę tablicy ozdobną wytworzył Norbert Kalecsény

Adres

Komárom, Csillag Erőd, 2900 Węgry
+36 34 540 582

Lokalizacja

47°44’42.3″N 18°08’17.9″E – brama

 

Galeria

Dodaj komentarz