München (pomnik)
Tło historyczne
Tablica poświęcona Sinti I Romom upamiętnia ok. 200 Cyganów z Monachium, deportowanych i zamordowanych w KL Auschwitz i innych obozach umiejscowiona nieopodal centralnego pomnika, poświęconego wszystkim ofiarom narodowego socjalizmu.
Opis upamiętnienia
Na Placu Ofiar Narodowego Socjalizmu znajduje się wiecznie płonący znicz, umieszczony w klatce w formie sześcianu z grubą kratownicą, na obelisku, przypominającym komin. Pomnik poświęcony jest wszystkim ofiarom prześladowanym przez ten system, o czym wspomina napis na metalowej ścianie, która umieszczona jest na granicy placu i trawnika. Dodatkowo znalazła się tam również tablica wyjaśniająca kiedy zmieniono nazwę placu oraz kiedy powstał pomnik (1985, 2013-14).
Tablica poświęcona Romom i Sinti jest odlewem z brązu. Początkowo była ona osadzona bezpośrednio na prostokątnym placyku z kamiennego bruku, koncepcja jednak zmieniła się i aktualnie tablica umieszczona jest na betonowym podwyższeniu, które po bokach i za tablicą – przechodzi łagodną skarpą w trawnik.
Odlew wykonany jest w ten sposób, że tło znajduje się niżej a litery inskrypcji wystają ponad powierzchnię. Tło posiada „drapaną” fakturę. W prawym dolnym rogu tablica jest sygnowana przez autora odręcznie wyrytymi inicjałami „T.P.”
Napisy
Niem.
Zum Gedenken an die / von 1933-1945 ermordeten / Münchener Sinti u. Roma. // Sie wurden Opfer des / Nationalsozialistischen Völkermordes / in Auschwitz / und den anderen / Vernichtungsstätten / in Europa. // TP
Tłum.
Ku pamięci zamordowanym w latach 1933-1945 monachijskim Sintom i Romom. Byli ofiarami ludobójstwa narodowo-socjalistycznego w Auschwitz i innych miejscach zagłady w Europie.
Data odsłonięcia
20.12.1995
Artysta
Toni Preis
Inicjator
Hugo Höllenreiner
Adres
Platz der Opfer des Nationalsozialismus, Brienner Straße, 80333 München, Deutschland
Lokalizacja
48°08’34.1″N 11°34’25.2″E
48.142813, 11.573655
Galeria
Pomnik centralny:
Pomnik romski: