Nürnberg (pomnik)
Tło historyczne
15 września 1935 r. na zjeździe NSDAP w Norymberdze przyjęto „Die Nürnberger Gesetze” (też: Nürnberger Rassengesetze – ‘norymberskie ustawy rasowe’). Były to trzy ustawy określające zasady obywatelstwa w Rzeszy, ochrony krwi niemieckiej i niemieckiej czci oraz ustawa o barwach i fladze Rzeszy. Ustawy te stały się prawną podstawą systemowej eksterminacji wszystkich „elementów niechcianych”, obcych rasowo, kulturowo, nieakceptowanych: Żydów, nie-Aryjczyków, Cyganów/Romów, niepełnosprawnych, homoseksualistów, świadków Jehowy itd.
Opis upamiętnienia
Pomnik znajduje się w miejscu możliwie najbliższym budynku Stowarzyszenia Przemysłu i Kultury, w którym uchwalono ustawy norymberskie. Jest to sześcian ze stali kortenowskiej (zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stal_o_podwy%C5%BCszonej_odporno%C5%9Bci_na_warunki_atmosferyczne ), z wyciętym laserowo napisem – pod górną krawędzią każdej z czterech bocznych ścian. Sześcian jest osadzony na betonowym podeście.
Nieopodal, na kamiennym murku umieszczono ponadto tablicę z transparentnej pleksy z informacją o pomniku, autorze i miejscu w którym stoi pomnik.
Napisy
Niem.
+++ Zum Gedenken / an die Nürnberger Sinti und Roma, die Opfer / des Nationalsozialistischen / Völkermordes wurden. +++
Tłum.
‘+++ Dla upamiętnienia Norymberskich Sinti i Romów, którzy byli ofiarami hitlerowskiego ludobójstwa +++’
Data odsłonięcia
17.05.2000
Artysta
Hubertus Hess
Inicjator
Miasto Norymberga
Adres
Okolica Frauentorgraben 49, Róg ulic Stadtgraben i Färberstraße
90443 Nürnberg, Niemcy
Lokalizacja
49°26’50.1″N 11°04’19.9″E
49.447250, 11.072194
Materiały
Treść ustaw norymberskich w jęz. oryginalnym i tłumaczeniu na jęz. polski, zob. http://www.kosciol.pl/article.php/20040914222342895/
Zob. też:
http://www.holocaust.cz/images/events/nuernberger_gesetze.jpg