Bad Rippoldsau-Schapbach (głaz)

Tło historyczne

Anton Reinhardt urodził się 10.06.1927 r. we wsi Weiden niedaleko Dornhan, na skraju Schwarzwaldu. Matka i ojczym próbowali zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo oraz edukację, choć prześladowania Cyganów były już wówczas dużym utrudnieniem. Anton ukończył szkołę, uzyskał prawo jazdy, rozpoczął pracę w fabryce maszyn, ale 25.08.1944 r. został zabrany do szpitala w Waldshut, gdzie miał zostać przymusowo wysterylizowany. Udało się mu uciec, pieszo dotarł do Koblencji przy granicy szwajcarskiej (ok. 200 km), skąd przepłynął przez Ren, aby dostać się do Szwajcarii. Niestety został złapany i deportowany do Niemiec. Chociaż udało mu się uniknąć więzienie bezpośrednio po powrocie do kraju, wkrótce trafił do obozu Schirmeck-Vorbruck, skąd ponownie uciekł.

Tym razem został pochwycony przez oddział Volkssturm w okolicy Bad Rippoldsau-Schapbach, w Wielką Sobotę, 31.03.1945 r. SS-Sturmbannführer Karl Hauger pospiesznie zorganizował „sąd”, którego wynik był łatwy do przewidzenia… Chłopaka stracono w lesie. Zachował się list, który napisał przed śmiercią do swojej matki („Liebe Mutter! Ich will den letzten Wunsch mitteilen, ich werde [Euch] nicht mehr sehen und wünsche gute Gesundheit und langes Leben. Gute Nacht. Anton”, tłum. Droga Matko! Chcę powiedzieć ostatnie życzenie, nie zobaczę was już… Życzę dobrego zdrowia i długiego życia. Dobranoc… Anton”, zob. http://www.sintiundroma.de/sinti-roma/ns-voelkermord/vernichtung/kriegsende/anton-reinhardt.html).

Źródło: http://www.sintiundroma.de/sinti-roma/ns-voelkermord/vernichtung/kriegsende/anton-reinhardt.html

 

Opis upamiętnienia

Na cmentarzu parafialnym w pięknym kurorcie szwarcwaldzkim Bad Rippoldsau-Schapbach należy skierować swe kroki w stronę kaplicy. Po jej prawej stronie (blisko bocznej bramy wjazdowej na cmentarz) znajduje się grób Antona Reinhardta wraz z inskrypcją, poświęconą jemu oraz innym ofiarom cygańskim narodowego socjalizmu.

Kamień w kształcie nieregularnej prostokątnej tablicy ustawiony jest pionowo tuż za ujęciem wody, przy murze zachodnim. Stoi w otoczeniu roślin, m.in. bukszpanu i hortensji. Tablica z inskrypcją to odlew, wmurowany w niszę, wyciętą w kamieniu. Litery są wypukłe w stosunku do tła tablicy. Napis w języku niemiecki.

Napisy

Niem.

Zum Gedenken an den Sinto / Anton Reinhardt. Er wurde / am Karsamstag 1945 mit / 17 Jahren von einem SS-Mann / im Wald von Bad Rippoldsau / ermordet. // Im nationalsozialistisch / besetzen Europa fielen über / 500.000 Sinti und Roma dem / Völkermord zum Opfer.

Tłum.

Dla upamiętnienia Sinta, Antona Reinhardta. Został zamordowany w Wielką Sobotę w 1945 roku w wieku 17 lat przez esesmana w lesie Bad Rippoldsau.

W okupowanej Europie ponad 500.000 Sinti i Romów padło ofiarą ludobójstwa.

Data odsłonięcia

16.10.2000

Inicjator

Gmina Bad Rippoldsau-Schapbach, miejscowa Parafia pw. Św. Cyriaka

Adres

Friedhof (cmentarz), Bad Rippoldsau-Schapbach, 77776, Deutschland

Lokalizacja

48°25’38.0″N 8°19’41.1″E
48.427221, 8.328077

Materiały

Biografia Antona Reinhardta: http://www.sintiundroma.de/sinti-roma/ns-voelkermord/vernichtung/kriegsende/anton-reinhardt.html

Galeria

Dodaj komentarz