Hamburg (pomnik, Lohseplatz)

Zob. też Hamburg (wystawa, Lohseplatz)

Tło historyczne

Zob. Hamburg (tablica, Lohseplatz)

Opis upamiętnienia

Kierując się spod kontenera z wystawą na Lohseplatz – na południe, w kierunku Baakenhafen Brücke – wybierzmy wąwóz, sztucznie utworzony przez wybudowany po bokach mur. Chodnik, ściany oraz wysypane po lewej stronie białe kamienie sprawiają wrażenie, że znajdujemy się w pobliżu torów, może na jakiejś stacji przeładunkowej. Wrażenie pogłębiają jeszcze kwitnące zioła, wyrastające spomiędzy jasnego tłucznia. Dochodzimy dalej do placu, przypominającego dawny peron: po lewej i prawej znajdują się fragmenty torów, widoczna jest nawet zwrotnica. W centralnym miejscu placu odnajdujemy ogromny betonowy stół przypominający ołtarz, na którym umieszczono napis w jęz. niemieckim (mosiądz wtopiony w beton). Po jego lewej stronie, w betonowych gablotach, za szybami znajdują się nazwiska wszystkich osób deportowanych ze Stacji Hannover w Hamburgu. Transport za transportem.

Napisy

Niem.

Denkmal Hannoverscher bahnhof // Zur Erinnerung an die Juden, Sinti und Roma / die von 1940 bis 1945 in 20 Transporten / aus Hambur deportiert wurden / nach Belzec, Litzmanstadt/Lodz, Minsk, Riga, / Auschwitz und Theresienstadt.

Tłum.

Pomnik Stacji Hannover. Dla upamiętnienia Żydów, Sinti i Romów, którzy w latach 1940-1945, w 20 transportach z Hamburga – zostali wywiezieni do Bełżca, Litzmanstadt/getta w Łodzi, Mińska, Rygi, Auschwitz oraz Teresina.

Adres

Lohseplatz, 20457 Hamburg, Niemcy

Lokalizacja

53°32’31.3″N 10°00’25.7″E
53.542028, 10.007139

Galeria

Dodaj komentarz