Hanau (tablica)

Opis upamiętnienia

Na wschodniej ścianie starego budynku ratusza w Hanau (za pomnikiem Braci Grimm) znajdują się dwie tablice. Jedna z nich to informacja o budowniczych, którzy rekonstruowali zburzone podczas wojny Hanau. Druga – to odlew z brązu, który jest upamiętnieniem Romów i Sinti, deportowanych z Hanau i zamordowanych.

Tablica może być słabo widoczna, ze względu na dzikie wino, porastające cały mur od tej strony. Tablica znajduje się mniej więcej w połowie ściany, nieco ponad wysokością wzroku.

Napis tylko w języku niemieckim.

Napisy

Niem.

Unter dem nationalsozialistischen / Gewaltregime wurden auch in Hanau / Sinti und Roma schuldlos und einzig / wegen ihrer Zugehörigkeit zur / ethnischen Minderheit gedemütigt, / gequält und verfolgt. // Im März 1943 / wurden Hanauer Sinti und Roma in das / Vernichtungslager Auschwitz / deportiert, die meisten wurden dort / ermordet. // Insgesamt fielen dem Völkermord / 500.000 Sinti und Roma zum Opfer. // Wir erinnern uns mit Trauer an diese / Menschen und ihr Schicksal. / Das Gedenken an sie ist uns eine / dauernde Mahnung. // Der Magistrat der Stadt Hanau.

Tłum.

‘Pod brutalnym reżimem narodowego socjalizmu także w Hanau niewinni Romowie i Sinti byli upokarzani, torturowani i prześladowani. W marcu 19143 r. Sinti i Romowie z Hanau zostali deportowani do obozu zagłady Auschwitz, gdzie większość z nich została zamordowana.

W sumie 500 000 Sinti i Romów stało się ofiarami ludobójstwa. Z bólem wspominamy tych ludzi i ich los. To upamiętnienie jest dla nas przypomnieniem.

Magistrat Miasta Hanau’

Data odsłonięcia

20.03.1999

Inicjator

Stowarzyszenie Niemieckich Sinti i Roma, Landesverband Hessen e.V.

Adres

Rathaus, Am Markt 14-18, 63456 Hanau, Niemcy
(wschodnia ściana starego ratusza)

Lokalizacja

50°07’59.9″N 8°55’02.1″E
50.133306, 8.917250

Materiały

http://gedenkorte.sintiundroma.de/index.php?ortID=32

Galeria

Dodaj komentarz