Kiel (głaz)

Tło historyczne

Pomnik oddaje cześć 334 Cyganom z landu Szlezwik-Holsztyn, którzy zostali deportowani do obozów koncentracyjnych, i z których po wojnie wrócili tylko nieliczni.

Zob. też: Pomnik Gestapo w Kilonii

Opis upamiętnienia

Hiroshimapark i Ratsdienergarten zajmują powierzchnię porównywalną z areałem zabudowań całej dzielnicy Altstadt i zbudowane są wokół dwóch jezior, rozdzielonych groblą Martensdamm. Przy jeziorze od strony zachodniej znajduje się ratusz i Opernhaus Kiel (teatr) oraz kompleks ciekawych koncepcyjnie pomników. Wchodząc na teren parku od ulicy Lorentzdamm (blisko Lauprecht Rechtsanwälte Notare – Lorentzendamm 36) – trafiamy od razu na pomnik poświęcony Cyganom.

Na skraju parku, pomiędzy lipą i kasztanowcem znajduje się osadzony na przykrytym murawą postumencie kamień, wyrównany i wyszlifowany tylko od frontu. U dołu znajduje się napis w jęz. niemieckim, wycięty/wypiaskowany dość głęboko w materiale, przy użyciu ozdobnej czcionki, przypominającej pismo odręczne.

Powyżej napisu artysta stworzył płaskorzeźbę popiersia Maryi (stylizowana na Naïve art), ponad której głową znajduje się róża. Tło zostało skute ręcznie, tworząc chropowatą powierzchnię.

Przed pomnikiem znajduje się zielona tabliczka, sygnowana herbem miasta i nazwą biura ds. terenów zielonych przy Urzędzie Miasta. Jej treść w jęz. niemieckim informuje: „16 maja 1940 r. rozpoczęło się ludobójstwo Sinti i Romów, zwane »Majową Deportacją«. Większość z 2 500 Cyganów z rejonu Szlezwika-Holsztyna została deportowana do okupowanej Polski, do obozów zagłady i gett. Do 1945 r. narodowi socjaliści doprowadzili do śmierci pół miliona Romów i Sintów – kobiet, mężczyzn i dzieci”.

Napisy

Niem.

Zum Gedenken an die Sinti und Roma aus Schleswig-Holstein, die dem Völkermord der Nazis zum Opfer fielen.

Tłum.
Ku pamięci Sinti i Romów z kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, ofiar ludobójstwa dokonanego przez nazistów.

Data odsłonięcia

1997

Artysta

Heiko Weis

Adres

Pomnik na terenie Hiroshima Park, blisko Lauprecht Rechtsanwälte Notare – Lorentzendamm 36, 24103 Kiel

Lokalizacja

54°19’30.5″N 10°07’58.6″E
54.325139, 10.132944

Materiały

https://www.sh-kunst.de/gedenkstein-fuer-die-deportierten-und-ermordeten-sinti-und-roma/

http://gedenkorte.sintiundroma.de/index.php?ortID=43

Galeria

Dodaj komentarz