Oldenzaal (pomnik)

Tło historyczne

Przy ulicy Poortstraat w Oldenzaal mieszkała rodzina Sintów o nazwisku Weiss. Sześciu jej członków zostało wywiezionych podczas ogólnokrajowego najazdu na Cyganów, w nocy z 15 na 16 maja 1944 r. Deportacji uniknęła Jeanne Brassem Weiss wraz z matką, która wyczuwała niebezpieczeństwo i dzień wcześniej (!) wyjechała wraz z córką na zachód kraju, gdzie ukrywały się do końca wojny.

Tego dnia z Oldenzaal wywieziono 6 Cyganów z rodziny Weissów oraz trzy osoby z rodziny Braun.

Heli Weiss (dziadek), jego córka Memmie Weiss, jego druga córka Maten Weiss wraz z mężem Pollo Weiss, ich syn Kalo Weiss i jego kuzyn Karl-Willi „Jongen” Weiss (brat Jeanne Brassem Weiss, który podczas nalotu miał 16 lat) – trafili do Westerbork. Troje Braunów zostało zwolnionych z Westerbork, ponieważ mieszkali tylko z Cyganami, ale nie byli Sinti ani Romami. Sześcioosobowa rodzina Weissów trafiła do Auschwitz.

Opis upamiętnienia

Pomnik to rzeźba z brązu osadzona na postumencie z naturalnego, pięknie wybarwionego piaskowca, zeszlifowanego jedynie u góry, w miejscu osadzenia rzeźby. Odlew przedstawia cygańskiego skrzypka, który podczas gry stoi tuż za niezwykłym kołem od wozu. Lewa część koła jest pełna, przypomina półksiężyc (?), prawa – jest połówką zwykłego drewnianego koła od wozu. Zamiast piasty w kole znajduje się jednak (wszystko widzące?) oko a ponad nim – zamiast jednej ze szprych – krucyfiks.

Data odsłonięcia

21.11.2015

Artysta

Berend Seiger

Inicjator

Felix Nijland – dziennikarz

Adres

Park Pamięci przy Ratuszu

Herdenkingstuin, Marktstraat 10, 7571 ED Oldenzaal, Holandia

herdenkingstuin.nl

Lokalizacja

52°18’46.0″N 6°55’48.0″E

Materiały

https://www.tubantia.nl/oldenzaal/sinti-monument-in-herdenkingstuin-oldenzaal~a0ee0819/

http://www.rtvoost.nl/nieuws/231682/monument-in-oldenzaal-voor-vergeten-sinti-familie-weiss#prettyPhoto[pp231682]/0/

Galeria

Photos by René & Peter van der Krogt, http://statues.vanderkrogt.net. Thank you very much for your support, dear Friends!

Dodaj komentarz