Pirmasens (tablica)

Tło historyczne

Anna i Robert Reinhardt, dzieci cygańskie, mieszkały przez siedem lat w sierocińcu Nardinihaus w Pirmasens. Do czasu, aż w 1943 r. deportowano je do KL Auschwitz, gdzie zostały zamordowani, podobnie, jak ich rodzice.

W holu wejścia głównego od strony ulicy Klasztornej znajdują się trzy tablice, upamiętniające osoby i wydarzenia, związane z II wojną światową i owym miejscem – przyklasztornym domem dziecka w Pirmasens. Po pierwsze, po prawej, kamienna poświęcona historii budynku, tzw. Nadrinihaus (‘Domowi Nardiniego’) od nazwiska Paula Josefa Nardiniego, filozofa i teologa, założyciela Zgromadzenia Ubogich Sióstr Franciszkanek Świętej Rodziny, opiekunek w tutejszym domu.

Po lewej stronie widnieją dwie tablice z brązu: górna, upamiętniająca bombardowanie w marcu 1945 r., podczas którego zginęło 30 osób oraz – dolna – upamiętniająca Cyganów.

Opis upamiętnienia

Tablica z brązu, na której wypisano dedykację dla dwójki dzieci z sintowskiej rodziny Reinhardt. Tło tablicy jest lekko chropowate, litery wypukłe w stosunku do płaszczyzny, wąska rama z niewielkim frezem. Tablica sporządzona została w języku niemieckim.

W prawym dolnym rogu tablica jest sygnowana gmerkiem odlewnika (litera A lub Λ).

Napisy

Niem.

Zum Gedenken an die Sinti-Kinder / Anna und Robert Reinhardt // Während des Nationalsozialismus / lebten sie sieben Jahre lang hier. / 1943 wurden sie aus rassischen Gründen / in das Konzentrationslager / Auschwitz deportiert und / ebenso wie ihre Eltern ermordet.

Tłum.

Ku pamięci dzieci Sintów – Anny i Roberta Reinhardt. Podczas nazizmu mimeszkali tutaj przez siedem lat. W 1943 z powodów rasowych zostali deportowani i zamordowani w KL Auschwitz.

Data odsłonięcia

21.06.2001

Inicjator

Verband Deutscher Sinti und Roma – Landesverband Rheinland Pfalz

Adres

Przedszkole/dom dziecka, główne wejście, po lewej od recepcji
Nardinihaus Erziehungsheim
Klosterstraße 1-3, 66953 Pirmasens, Niemcy
nardinihaus.de

Lokalizacja

49°12’01.9″N 7°36’23.2″E
49.200517, 7.606454

Galeria

Dodaj komentarz