Karlsruhe (tablica)
Tło historyczne
W 1933 r. w Karlsruhe i okolicy mieszkało ponad 500 Cyganów. Co najmniej 200 z nich zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych. Badaniem ich historii zajął się Michail Krausnick. M.in. dzięki jego dociekaniom archiwalnym wiadomo dziś o roli, jaką w deportacji Cyganów odegrał Max Regelin, porucznik policji z Karlsruhe. W budynku, na którego ścianie znajduje się tabliczka pamiątkowa, zarówno w trakcie wojny jak i dziś, znajduje się siedziba policji.
Opis upamiętnienia
Na rynku Karlsruhe zastosowano ujednoliconą formę identyfikacji poszczególnych budynków. Tabliczka, która mieści się na zabytkowym budynku policji nie jest tablicą pamiątkową, ale raczej informacyjną, jednak jej treść upamiętnia Cyganów – ofiary narodowego socjalizmu.
Tabliczka znajduje się wysoko ponad linią wzroku (tak, jak zwykle tabliczki z nazwami i numerami ulic). Jest stalowym prostokątem powleczonym niebieską emalią. Przy górnej krawędzi widnieje zaokrąglenie, w którym umieszczono herb miasta: czerwoną tarczę na której mieści się ukośny – od górnej lewej do dolnej prawej strony – napis „FIDELITAS” (łac. ‘wierność’) w kolorze czarnym, na szarfie w kolorze żółtym z białymi konturami.
Poniżej mieści się napis w języku niemieckim, który przybliża historię kamienicy: autorów, lata budowy oraz tragiczne wydarzenia, które miały tutaj miejsce w czasie II wojny światowej.
Napisy
Niem.
Nach Plänen von Josef Durm mit Bauplastiken von Adolf Heer / entstand von 1890 bis 1899 dieser Bau für das // Bezirksamt. // Während des „Dritten Reichs“ wurden darin Regimegegner mißhandelt. / Von hier deportierten die Nationalsozialisten 1940 / Juden sowie Sinti und Roma in Konzentrationslager.
Tłum.
Ten budynek zbudowano w latach 1890-1899 zgodnie z planami architektonicznymi Josefa Durma i rzeźbami Adolfa Heera na pomieszczenia dla biura powiatowego. Podczas reżimu „III Rzeszy” byli tu maltretowani przeciwnicy polityczni. Stad w 1940 r. naziści deportowali do obozów koncentracyjnych 1940 Żydów oraz Sinti i Romów.
Data odsłonięcia
27.01.1996
Inicjator
Miasto Karlsruhe
Adres
Budynek Policji
Karl-Friedrich-Straße 15, 76133 Karlsruhe, Niemcy
Lokalizacja
49°00’29.1″N 8°24’14.6″E
49.008095, 8.404059
Materiały
Michail Krausnick: Abfahrt Karlsruhe, Hrg. Verband der Sinti und Roma.
Michail Krausnick: Wo sind sie hingekommen, Bleicher Verlag 1995.