Zalipie na Dożynkach Prezydenckich

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
Start
2025-09-14 20:29

Przedstawicielki Zagrody Felicji Curyłowej z Zalipia zostały zaproszone do udziału w uroczystościach Dożynek Prezydenckich, które odbyły się 13 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

Zalipie było reprezentowane na Dożynkach Prezydenckich

Podczas wydarzenia wręczono m.in. nagrody w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP. Wzięły w nim udział grupy z całej Polski, a jury wyłoniło zwycięzców:

  • I miejsce – Kujawsko-Pomorskie

  • II miejsce – Podkarpackie

  • III miejsce – Wielkopolskie

  • Wyróżnienie – Śląsk

Dożynki, jako istotny element dorocznego cyklu obrzędów ludowych, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników i dziękczynieniem za plony. Tegoroczne uroczystości były również okazją do spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami regionów, zaprezentowania różnorodności kultury ludowej oraz wyrażenia uznania Głowy Państwa dla całej społeczności wiejskiej.