Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci

Informacje o oddziale:

Kontakt

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej

ul. Ignacego Mościckiego 27A , 33-100 Tarnów

kierownik Agnieszka Grela

e-mail: rceop@muzeum.tarnow.pl 

telefon: +48 14 657 18 67

1 Map

Godziny otwarcia

Poniedziałek
nieczynne
Wtorek
9.00 – 15.00
Środa
9.00 – 15.00
Czwartek
9.00 – 15.00
Piątek
9.00 – 17.00
Sobota
nieczynne
Niedziela
10.00 – 15.00

Ceny biletów

bilet normalny

12,00 zł

bilet ulgowy

9 zł

bilet rodzinny

28 zł

bilet socjalny

6 zł

karnet normalny

40 zł

karnet ulgowy

30 zł

Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci ,mundury wojskowe , broń,  mapy , eksponaty muzealne.

Co zobaczysz w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci?

Głównym zadaniem Oddziału jest przywracanie i przekazywanie pamięci historycznej, tłumaczenie trudnych i skomplikowanych meandrów polskiej przeszłości.

Podstawę stanowi stała ekspozycja muzealna poświęcona ważnym, przede wszystkim dla Tarnowa i regionu, aspektom związanym z II wojną światową. Przypomina ona historię, tradycję i wysiłek bojowy dwóch „tarnowskich” pułków: 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych. Unaocznia okrucieństwa września 1939 roku oraz późniejszej niemieckiej okupacji Tarnowa i regionu. Ukazuje warunki życia, a także przybliża bohaterskie postawy mieszkańców stawiających czoła nieprzyjacielowi. Odwołuje się do istniejących struktur oraz prowadzonych form działalności konspiracyjnej.

Przywołuje życiorysy ważnych postaci oraz wydarzenia rozgrywające się w tym czasie w okolicy – pierwszy masowy transport Polaków do obozu koncentracyjnego Auschwitz, operację III Most, w wyniku której udało się dostarczyć na zachód elementy tajnej broni Hitlera – rakiety V2, czy bitwę na Jamnej, największą w tej części Polski w trakcie akcji „Burza”.

Prezentowane treści uzupełniają liczne obiekty pochodzące ze zbiorów Działu Historii oraz Sztuki tarnowskiego Muzeum, w tym: przykłady umundurowania, uzbrojenia, fotografie, dokumenty oraz inne, często unikatowe, pamiątki z okresu II wojny światowej.

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci funkcjonuje w budynku zlokalizowanym na terenie dawnych koszar (tzw. koszar dolnych), w których w okresie międzywojennym stacjonował 16 Pułk Piechoty Wojska Polskiego. To nowy oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który powstał na gruncie dawnej Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pomysłodawcą i faktycznym jej twórcą był gen. bryg. Zdzisław Baszak – żołnierz 16 Pułku Piechoty, uczestnik walk pod Pszczyną, aktywnie zaangażowany w działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, po wojnie aresztowany i więziony przez komunistów, organizator tarnowskich struktur Światowego Związku Żołnierzy AK. Na początku lat 90. XX wieku rozpoczął on tworzenie w Dąbrowie Tarnowskiej muzeum Armii Krajowej, które przeniósł następnie do pozyskanego budynku pokoszarowego przy ul. Mościckiego 29 w Tarnowie. Powstała w ten sposób Izba Pamięci stawiała sobie za cel popularyzację czynu polskiego oręża, a także gromadzenie militariów oraz innych pamiątek związanych z tarnowskim środowiskiem żołnierzy Armii Krajowej.

Przed siedzibą Izby Pamięci zostały usytuowane dwa pomniki: jeden upamiętniające żołnierzy 16 Pułku Piechoty poległych za ojczyznę, drugi żołnierzy Inspektoratu Tarnów AK.

 

UWAGA! Z powodów technicznych placówka jest zamknięta do odwołania.


Regulamin zwiedzania


Zwiedzaj więcej w niższej cenie. Kup Bilet Karnet – promocyjny bilet uprawniający do zwiedzania następujących obiektów Muzeum w Tarnowie:

  • Siedziba Muzeum Ziemi Tarnowskiej przy Rynku 3,
  • Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej,
  • Muzeum Historii Tarnowa i Regionu,
  • Muzeum Etnograficzne,
  • Galeria „Panorama”,
  • Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci.

    Karnety :

  • Bilet karnet normalny - 40,00 zł
  • Bilet karnet ulgowy - 30,00 zł

Bilet karnet jest ważny przez 30 dni od daty zakupu i uprawnia do jednokrotnego wstępu do każdego z wymienionych muzeów. 


Zwiedzanie z przewodnikiem

Ostatnie wejście na ekspozycję możliwe jest na 30 minut przed zamknięciem

Cennik usług edukacyjnych i przewodnickich
ProduktCena brutto (zł)Uwagi
Opłata za przewodnika60,00+ bilety wstępu w jęz. angielskim po uprzedniej rezerwacji (min. 3 dni robocze)
Opłata za lekcję muzealną I12,00Od osoby
Opłata za lekcję muzealną II14,00Od osoby
Opłata za lekcję muzealną III16,00Od osoby

Od 1 kwietnia 2025 r. każda środa to dzień bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych we wszystkich oddziałach muzeum.
Ostatnie wejście: 1 godzina przed zamknięciem.

Wirtualne zwiedzanie - Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci (Wideo) 

budynek o nowoczesnej bryle z ceglanymi elementami i przeszklonymi ścianami

Informacja dla zwiedzających

Uprzejmie informujemy, że oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej – Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci jest ponownie otwar

19 Maja, 2025
1
Czerwca
2025
29 Maja, 2025

święto 16. pułku piechoty i 5. pułku strzelców konnych

Pokazy grup rekonstrukcyjnych, historyczne mundury i uzbrojenie, wojskowa grochówka oraz edukacyjne atrakcje dla rodzin – to tylko część tego, co czeka na uczestników III Pikniku Historycznego organizowanego z okazji Święta 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych. Wydarzenie organizowane w niedzielę 1 czerwca będzie okazją, by w aktywny i atrakcyjny sposób spotkać się z historią regionu i upamiętnić jego wojskowe dziedzictwo.

7
Marca
2025
5 Marca, 2025

Hasło: Lubię Tarnów = bezpłatnie zwiedzisz muzea

Hasło: Lubię Tarnów = bezpłatnie zwiedzisz muzea. W najbliższy piątek, z okazji 695. rocznicy lokacji miasta, zapraszamy do odkrycia ciekawej historii Tarnowa i regionu. 

Wystarczy powiedzieć „Lubię Tarnów”, aby w tym dniu bez opłat zwiedzić następujące muzea w Tarnowie:

14
Lutego
2025
17 luty, 2025

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

W piątek, 14 lutego, w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego 27a odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Organizatorami wydarzenia byli Prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej oraz dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie.

Brak elementów do wyświetlenia

nasze korzenie (nowość)

Uczestnicy podczas gry „ZGADUJ ZGADULA” zapoznają się z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi genealogii (ród, rodzina, pokolenia, krewni, drzewo genealogiczne, herb, przydomek, nazwisko, pamiątki), oglądają wybrane eksponaty z wystawy. Następnie, również w formie zabawy, lektury „Mania dziewczyna inne niż wszystkie” i „Wścibscy” są punktem wyjścia do omówienia znaczenia słów: kultura osobista, kultura narodowa. Podsumowaniem jest ćwiczenie „W przysłowiach nauka”.


90
min.


14 zł
osoba
wiek uczestników
przedszkole
dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
osoby z niepełnosprawnością intelektualną
miejsce
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, ul. Mościckiego 27a, 33-100 Tarnów
uwagi
wymagana rezerwacja
rezerwacja
nr telefonu: (+48) 14 657 18 67 lub mail: rceop@muzeum.tarnow.pl