Na nieludzkiej ziemi – wspomnienia świadków - spotkanie w RCEoP
2026-04-24 12:00
„Na nieludzkiej ziemi – wspomnienia świadków” – pod takim tytułem w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci im. gen. bryg. Zdzisława Baszaka odbyło się kolejne już spotkanie z przedstawicielami Związku Sybiraków w Tarnowie. Tym razem naszymi gośćmi byli: prezes Jan Kita oraz Eugenia Podolska i Zofia Podlasek.
Uczestnicząca w wydarzeniu młodzież miała okazję wysłuchać poruszających, osobistych wspomnień dotyczących deportacji rodzin na Syberię, poznając dramatyczne losy Polaków zesłanych na „nieludzką ziemię”. Pracownicy oddziału przeprowadzili także zajęcia edukacyjne, przybliżając uczniom historię oraz realia „Golgoty Wschodu”. Była to cenna i przejmująca lekcja pamięci, patriotyzmu oraz szacunku dla świadków historii, których świadectwo pozostaje niezwykle ważne dla kolejnych pokoleń. Spotkanie odbyło się w piątek, 24 kwietnia 2026 r.
