Dortmund (głaz)

Opis upamiętnienia

Pomnik stoi w pobliżu wiaduktu kolejowego, blisko dawnego dworca Ostbahnhof, z którego deportowano ponad 1000 Żydów i ponad 150 Romów.

Pomnik przybrał formę naturalnego, nieszlifowanego kamienia, o sylwetce zbliżonej do słupa (węższej w górnej części). U dołu znajduje się osadzona w wyciętym otworze tablica z brązu z napisem w jęz. niemieckim.

Kamień stoi w pasie zieleni między ulicą Gronaustraße a murem, oddzielającym przestrzeń od nasypu kolejowego. Po obu stronach kamienia położono dodatkowo bloki kamienne – jako ławy(?).

Otoczenie jest zadbane, trawa wykoszona, ale przy pomniku brak elementów, świadczących o organizowaniu tam spotkań memorialnych.

Napisy

Niem.

Vom ehemaligen Ostbahnhof aus, dessen Gelände / sich früher in unmittelbarer Nähe befand, / wurden am 9. März 1943 Sinti und Roma aus Dortmund / und Umgebung in das Konzentrationslager / Auschwitz-Birkenau deportiert. // Zum ehrenden Gedenken an die Ermordeten / und den Lebenden zur Mahnung, / stets rechtzeitig der Unmenschlichkeit / entgegenzutreten.

Tłum.

Z dawnego dworca Ostbahnhof, który znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie, 9 marca 1943 r. deportowano do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Romów i Sinti z Dortmundu. Ku pamięci zamordowanych i jako przypomnienie dla żywych, aby zawsze w porę zdążyć stawić czoła temu, co nieludzkie.

Data odsłonięcia

7.12.1998

Adres

Róg Weißenburger Straße i Gronaustraße, 44135 Dortmund, Niemcy

Lokalizacja

51°31’05.6″N 7°28’29.9″E
51.518222, 7.474972

Materiały

http://gedenkorte.sintiundroma.de/index.php?ortID=14

Galeria

Dodaj komentarz