Lekcja muzealna - „Husaria – chluba i duma Polski”
Uczestnicy zapoznają się z elementami uzbrojenia husarskiego znajdującego się na ekspozycji, a następnie wykonają i ozdabiają własnoręcznie tekturowe hełmy husarskie.
45
min.
16 zł
osoba
Uczestnicy zapoznają się z elementami uzbrojenia husarskiego znajdującego się na ekspozycji, a następnie wykonają i ozdabiają własnoręcznie tekturowe hełmy husarskie.
Uczestnicy dowiadują się, jak ważną rolę odegrały konie w naszej historii i sztuce oraz wykonują konika i zdobią jego siodło „drogimi kamieniami”.
W oparciu o bogate zbiory zbrojowni i jednej z najlepszych w Polsce kolekcji portretu staropolskiego omawiana jest barwna kultura doby sarmatyzmu.
Dzieci dowiadują się, jak wyglądały dawne modne stroje, z czego były wykonywane, jak je przechowywano, wykonują lalkę szlachcica lub szlachcianki w stroju szlacheckim.
Cykl czterech spotkań, odbywających się kolejno na poszczególnych salach ekspozycyjnych, w połączeniu z warsztatami plastycznymi, stanowiącymi formę podsumowania poszczególnych tematów cyklu: o dawnym Ratuszu, o rycerstwie, o dawnym portretowaniu i o kulturze stołu.
1) Zbrojownia – opowieść i miejsce w jakim odbywają się zajęcia pomoże przenieść się w czasy, kiedy to rycerze jeździli na koniach i dzielnie walczyli mieczem - (pomogą nam w tym prezentowane na zajęciach repliki uzbrojenia i broni). Na koniec spotkania rozwiązujemy rebusy, kolorujemy malowanki, robimy pamiątkowe zdjęcia z replikami zbrojenia.
2) Galeria Portretu Staropolskiego – na Sali, gdzie znajduje się jedna z największych w Polsce kolekcja portretów sarmackich, dzieci będą mogły zobaczyć jak wyglądali i ubierali się ich dawni przodkowie. Na podstawie replik strojów szlacheckich omówimy najistotniejsze elementy ubioru szlachcica i szlachcianki. Zajęcia podsumowujemy wykonaniem przestrzennego obrazku, lub kolorowaniem repliki portretów znajdujących się na ekspozycji.
3) Porcelana – przepiękne kolekcje porcelany i szkła przeniosą nas w świat bogato zastawionych stołów i dawnych staropolskich uczt z wyszukanymi daniami. Dzieci dowiedzą się także skąd pochodzi i jak wyrabia się przedmioty z porcelany. Na koniec spotkania pokolorują własną filiżankę ze spodeczkiem.
4) Historia Tarnowa i Ratusza - na ostatnich zajęciach, które odbywają się w Sali edukacyjnej Ratusza obejrzymy prezentację multimedialną na której dzieci będą mogły zobaczyć, jak wyglądał zamek, po którym dziś zostały tylko ruiny, jak kiedyś wyglądał Tarnów i dowiedzieć się kto go założył. Ostatnie zajęcia będą okazją do świetnej zabawy przy konkurencji w układaniu puzzli. Dzieci także wykonają pamiątkowe zakładki do książki.
Lekcja bazująca na części ekspozycji poświęconej szkłu i porcelanie – głównie obiektom z dawnego depozytu książąt Sanguszków. Uczestnicy poznają historię, dawne sposoby wytwarzania szkła i ceramiki, funkcje naczyń, zasady zachowania się przy stole. W części praktycznej własnoręcznie dekorują „naczynia”.