Hamburg (wystawa, Lohseplatz)

Zob. też Hamburg (pomnik, Lohseplatz)

Tło historyczne

Zob. Hamburg (tablica, Lohseplatz)

Opis upamiętnienia

Na terenie Lohseplatz, dawnej stacji kolejowej Hannover umieszczono biały kontener, wewnątrz którego znajduje się ekspozycja planszowa wraz z kopiami dokumentów przewozowych. Wystawa poświęcona jest 20 deportacjom, które miały miejsce w latach 1940-45 ze Stacji Hannover; deportacji Żydów i Cyganów. Informacja na zewnątrz baraku prezentuje „historię upamiętnienia” – tj. zarysowuje plan powstania w tym miejscu pomnika oraz centrum dokumentacji.

Wystawa czynna jest od kwietnia do października, a w pozostałych miesiącach można ją zwiedzić tylko po umówieniu.

Wystawa prezentuje losy Żydów i Cyganów, począwszy od prześladowań, od 1933 r. do wybuchu wojny, a następnie poszczególne deportacje (m.in. do Litzmanstadtgetto – getta w Łodzi, Mińska, Rygi, Terezina – Żydów, jak również Romów i Sinti do Bełżca, Auschwitz-Birkenau). Na wystawie można zobaczyć sylwetki ludzi i rodzin, informacje o kolejnych latach prześladowań, m.ni. o działalności wydziału kryminalnego policji, jak również listy deportacyjne – w tym także skany pełnych list z wszystkich deportacji, dostępnych jako odrębne zeszyty.

Ostatnia plansza ukazuje historię budowy miejsca pamięci – kompleksu Lohseplatz, na który składa się nie tylko pomnik (na pomnik i ogólne zagospodarowanie terenu ogłoszono konkurs w 2009-10 r.) i wystawa w kontenerze, oraz ważna dla nas – tablica poświęcona Romom i Sintom, ale również szereg działań wokół tematu deportacji i Zagłady, m.in. film pt. Jak ty chcesz pamiętać?, warsztaty dla młodzieży, krótkie wideoklipy dotyczące pamięci wydarzeń z lat II wojny światowej oraz tego, jak pamięć o narodowym socjalizmie ma się do „teraźniejszości”; a nawet – powstała piosenka hip-hopowa, stworzona przez młodzież z Hamburga, która stanowi ich odpowiedź na historię deportacji – odpowiedź łączącą zarówno pamięć ofiar, jak i sprawców oraz osób postronnych.

W całym projekcie memorialnym oraz w przygotowaniu wystawy brali udział eksperci z całego świata, by wymienić raptem kilka instytucji: KL Hamburg-Neuengamme Memorial, Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Yad Vashem i wiele innych.

Napisy

Jęz. niemiecki i angielski

Adres

Lohseplatz, 20457 Hamburg, Niemcy

Lokalizacja

53°32’37.0″N 10°00’16.6″E
53.543611, 10.004611

Galeria

Dodaj komentarz