Várpalota

Tło historyczne

Várpalota – miasto w zachodnich Węgrzech, w komitacie Veszprém. W 1945 r. ponad stuosobowa grupa Cyganów z Várpalota i Székesfehérvár została zamordowana i pogrzebana w masowym grobie w pobliżu jeziora Grábler. Jeden ze świadków naliczył 118 ofiar, ale prawdopodobnie nie jest to liczba wszystkich ofiar. W Várpalota znajduje się prawdopodobnie największy masowy grób Cyganów na terenie Węgier.

Opis upamiętnienia

Okrągły drewniany słup z wyciętymi symbolami koła, skrzypiec, kotła (?) i podkowy oraz napisem. Słup umocowany jest szpilkami do betonowego podłoża i umieszczony w wydzielonym z niewielkiej skarpy terenie. Bezpośrednie otoczenie pomnika wyłożone było płytkami, które w 2016 r. w dużej mierze odpadły. Dodatkowo na części betonowej, na miejscu brakujących płytek napis farbą w sprayu.

Napisy

Na ścianie:

Állítatta és támogatta: / Cigány Kissebbségi Önkormanyzat / Várpalota / Mensch Nemzetkőzi Alapítvány / Geiger András Alapító / Városí Önkormanyzat / Talágér Marta / Veseprémmegyei Önkormanyzat Kepyiselöje

(Wzniesiony i wspierany przez: [wymienione organizacje, m.in.] Stowarzyszenie Mniejszości Cygańskiej w Várpalota, Międzynarodowa Fundacja Mensch)

Na pomniku:

1944 / Február 14. / Sorsotok / orok / Figyelmeztetes / a jovonek (govonek?)! / Soha / tobbé!

Adres

Róg ulic Rakóczy Ferenz i Mátyás király

Lokalizacja

47°12’08.3″N 18°08’12.1″E

Galeria

Dodaj komentarz