Zalipie – wieś, gdzie kwiaty rozkwitają przez cały rok!
z Powiśla Dąbrowskiego w składzie: Joanna Piątek – skrzypce, Wojciech Król – akordeon i Maciej Maliczowski – kontrabas.
12 października 2024 r. w Muzeum Dwór w Dołędze - oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej odbył się koncert: "Starzy czy młodzi, każdy w sercu poloneza wodzi" – polonez i muzyka dworu saskiego w Warszawie i Dreźnie”.W jego trakcie uznana instrumentalistka - dr Paulina Tkaczyk-Cichoń zabrała zgromadzoną publiczność w muzyczną podróż w przeszłość prezentując własne interpretacje, często dziś już zapomnianych utworów dawnych.
"'Starzy czy młodzi, każdy w sercu poloneza wodzi' - polonez i muzyka dworu saskiego w Warszawie i Dreźnie" to tytuł koncertu i towarzyszącej mu prelekcji, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 12 października 2024 r. o godzinie 17 w Muzeum Dwór w Dołędze Przed zgromadzoną w dołęskim dworze publiczności wystąpi Paulina Tkaczyk-Cichoń - doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka . Alwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu Prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte Prof. Roberta Hilla. Artystka ukończyła również studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie klawesynu Prof. Christine Schornsheim. Studiowała także grę na flecie barokowym traverso u Prof. Karla Kaisera oraz u Prof. Michaela Schmidta-Casdorffa. W programie koncertu znalazły się utwory: J. Kozłowskiego, K. Kurpińskiego, A. Leopolda, J. Elsnera, Chr.S. Bindera.
Zapraszamy!
WSTĘP BEZPŁATNY Koncert w ramach cyklu: "Muzyka we dworze".
Współorganizator: GCKCziS Szczurowa
Start: 2024-10-05 08:00:00
Koniec: 2024-10-06 17:00:00
Muzeum Ziemi Tarnowskiej po raz kolejny włącza się w akcję: „Weekend seniora z kulturą”. Już w najbliższy weekend (5-6 października 2024) seniorzy będą mogli odwiedzić nasze muzea bezpłatnie . Zapraszamy w godzinach pracy poszczególnych oddziałów i filii w Tarnowie, Dębnie, Dołędze, Wierzchosławicach i Zalipiu!
Start: 2024-10-05 08:00:00
Koniec: 2024-10-06 17:00:00
Muzeum Ziemi Tarnowskiej po raz kolejny włącza się w akcję: „Weekend seniora z kulturą”. Już w najbliższy weekend (5-6 października 2024) seniorzy będą mogli odwiedzić nasze muzea bezpłatnie . Zapraszamy w godzinach pracy poszczególnych oddziałów i filii w Tarnowie, Dębnie, Dołędze, Wierzchosławicach i Zalipiu!
Start: 2024-09-27 11:30:00
W miniony piątek – 27 września, w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej zainaugurowane zostały “Spotkania z Klio” .Współorganizowane z Tarnowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego wydarzenie ma na celu popularyzację osiągnieć badawczych tarnowskich historyków oraz upowszechnianie wyników badań dotyczących dziejów miasta i regionu. Licznie zebrani w Sali Pospólstwa uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji dr hab. Anny Pachowicz, prof. AT pt. “Żydzi w Tarnowie – nieobecni, ale wciąż żywi” oraz poznać dzieje poczty w Tarnowie, które przedstawił dr Marek Smoła.
W czasie spotkania nastąpiło również wręczenie Panu Józefowi Gaździe – wieloletniemu członkowi Tarnowskiego Oddziału PTH odznaczenia: srebrnej odznaki honorowej “Pro Historia” przyznanej przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego
Start: 2024-09-27 11:30:00
27 września 2024 roku (piątek) o godzinie 11.30 w Muzeum Ratusz – Galerii Sztuki Dawnej, oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej odbędą się pierwsze „Spotkania z Klio” – wydarzenie mające na celu propagowanie dokonań naukowych tarnowskich badaczy przeszłości . W jego organizację włączył się Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Założeniem cyklu będzie promowanie najnowszych badań historycznych dotyczących Tarnowa i regionu tarnowskiego, a także aktualnych osiągnięć badawczych tarnowskich historyków. Zapraszamy tarnowską młodzież, członków i sympatyków Tarnowskiego Oddziału PTH oraz wszystkich miłośników historii lokalnej.
W trakcie piątkowego spotkania wyniki swoich badań przedstawią: dr hab. Anna Pachowicz, prof. AT, która zaprezentuje temat: “Żydzi w Tarnowie – nieobecni, ale wciąż żywi”, a także dr Marek Smoła, który przybliży historię poczty w Tarnowie do 1945 roku . Wystąpienie to będzie połączone z prezentacją książki: “Historia poczty w Tarnowie do 1945 roku. Instytucja – ludzie – akcesoria”
Start: 2024-09-09 12:30:00
Koniec: 2024-09-09 13:30:00
Kolejna odsłona “Narodowego Czytania” za nami!
W dniu wczorajszym w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej, po raz kolejny już w ramach wspólnego przedsięwzięcia instytucji i instytucji kultury Województwa Małopolskiego działających w Tarnowie, fragmenty “Kordiana” Juliusza Słowackiego licznie zgromadzonej młodzieży m.in. ze szkoły Społeczne Tischnera czytali: Anna Chmura – dyrektor Centrum Sztuki Mościce, Beata Kania – dyrektor Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Maciej Aleksander – zastępca dyrektora Centrum Sztuki Mościce, a także Kazimierz Kurczab – dyrektor oraz Marcin Borys – zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Tarnowskiej . A już za rok… czytamy wspólnie poezję Jana Kochanowskiego.
Start: 2024-09-09 12:30:00
Koniec: 2024-09-09 00:00:00
Do wspólnego czytania 🇵🇱 “Kordiana” Juliusza Słowackiego zapraszamy również w Tarnowie. Fragmenty lektury zaprezentują dyrektorzy instytucji i instytucji kultury Województwa Małopolskiego, a także uczniowie tarnowskich szkół Na wydarzenie zapraszamy razem z: Centrum Sztuki Mościce, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie Gdzie? Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej! Kiedy? Poniedziałek 9 września 2024 r. o godz. 12.30
Start: 2024-09-08 18:00:00
Muzeum Dwór w Dołędze,
8 września 2024 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Dwór w Dołędze, oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej (Dołęga 10, 32-821 Zaborów), odbędzie się koncert zespołu „Somethingski Trio”.
Somethingski Trio to nowy projekt muzyczny wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty, Nikodema Soszyńskiego, znanego między innymi z zespołu Freeborn Brothers, z którym zdobył szerokie uznanie, dając setki koncertów w różnych miejscach w Europie i na całym świecie.
W roku 2020 został wydany ich pierwszy album zatytułowany „THINGS”. Na początku 2023 roku ukazał się drugi album zespołu zatytułowany „Howl We Are Free”, promowany dwoma singlami: „Holy, Holy” oraz „Od Północy do Południa”. Ten ostatni przez wiele tygodni gościł na liście przebojów Radia Rzeszów. W 2022 roku, we współpracy z nagradzaną piosenkarką folkową, Darią Kosiek, Somethingski Trio nagrało i wydało album „PUSZCZA”. Bazujący na tradycyjnej muzyce ludowej z regionu lasowiackiego, materiał został zagrany w całkowicie nowoczesnym stylu.
Energetyczne piosenki, przeplatane humorem i bardziej refleksyjnymi kompozycjami, gwarantują doskonałą zabawę podczas koncertów Somethingski Trio.
Skład zespołu:
Nikodem Soszyński – wokal, banjo, instrumenty perkusyjne
Adam Dragan – altówka, skrzypce, wokal
Krzysiek Pasieka – gitara basowa, kontrabas, wokal
Wstęp na wydarzenie bezpłatny.
Współorganizator: Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
W związku z organizacją koncertu dnia 8 września 2024 r. Muzeum Dwór w Dołędze nie będzie dozwolone zwiedzanie.
Start: 2024-07-05 18:00:00
5 lipca 2024 roku w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (Rynek 1, 33-100 Tarnów) oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”.
Na wystawie zaprezentowano prace studentów Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej, powstałe podczas warsztatów realizowanych pod kierunkiem artysty i wykładowcy Romana Fleszara. Rysunki prezentują obiekty historyczne i detale muzealiów znajdujących się na wystawie stałej oddziału.
Wystawa czynna: 6 lipca – 4 sierpnia 2024 roku.
Kuratorzy wystawy: Roman Fleszar, Bożena Szczupak, Łukasz Jewuła
Współorganizator: Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.
Start: 2024-07-05 18:00:00
Koniec: 2024-08-04 00:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
5 lipca 2024 roku, o godzinie 18.00, w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (Rynek 1, 33-100 Tarnów) oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace studentów Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej, powstałych podczas warsztatów realizowanych pod kierunkiem artysty i wykładowcy Romana Fleszara. Rysunki prezentować będą obiekty historyczne i detale muzealiów znajdujących się na wystawie stałej oddziału.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.
Wystawa czynna: 6 lipca – 4 sierpnia 2024 roku.
Kuratorzy wystawy: Roman Fleszar, Bożena Szczupak, Łukasz Jewuła
Współorganizator: Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.
Start: 2024-06-22 19:00:00
Muzeum Dwór w Dołędze
22 czerwca 2024 roku o godzinie 19.00 w Muzeum Dwór w Dołędze, oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej (Dołęga 10, 32-821 Zaborów), odbędzie się koncert tarnowskiego zespołu „The Square”.
Zespół początkowo funkcjonował jako bardzo luźna formuła muzykowania „salonowego” podczas weekendowych, domowych spotkań towarzyskich w okresie covidowych ograniczeń. Członkowie zespołu znają się i występują od wielu lat. Entuzjazm do dobrej muzyki i radość ze wspólnego grania zaowocowała występami pod marką „The Square”.
Zespół wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, swingu i bossa novy mocno przyprawionych starym, dobrym bluesem. Wszystko to we własnych, autorskich aranżacjach.
Skład zespołu:
Grażyna Scheffler – wokal, instrumenty perkusyjne
Klaudia Matławska – cajon
Jacek Gmerek – wokal, gitara, harmonijka
Władysław Strejczek – gitara, skrzypce
Paweł Strejczek – gitara basowa
Wstęp na wydarzenie bezpłatny.
Współorganizator: Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.
Start: 2024-05-30 00:00:00
Koniec: 2024-06-02 15:00:00
Zalipie
W tym roku przypada 61. edycja organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej Konkursu „Malowana Chata”. Objazd zgłoszonych do Konkursu zagród przez komisję jurorów odbędzie się
w dniach 30 maja-1 czerwca a uroczyste ogłoszenie wyników 2 czerwca 2024r. w Domu Malarek w Zalipiu.
Głównym celem Konkursu od dziesięcioleci organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tego zjawiska. W Konkursie biorą udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, w tym Zalipia określanego mianem „Malowanej Wsi”. Uczestnicy rywalizują m.in. w kategoriach nowych malatur oraz zachowania dawnych, już istniejących.
Program Konkursu:
30.05.-01.06.2024 r. – objazd zagród i ocena zgłoszonych prac przez komisję konkursową.
2.06.2024 r., godz. 15.00 – finał Konkursu:
W dniu ogłoszenia wyników Konkursu „Malowana Chata”, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek w Zalipiu oraz Dom Malarek zapraszają na festyn „Zalipiańskie Pasje”, który odbędzie się przed Domem Malarek w Zalipiu.
Plan Wydarzenia:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Parafia Katedralna w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Tarnowskie Centrum Dialogu, Centrum Sztuki Mościce, Galeria Bema20, Galeria Hortar, Galeria ARTEKA, Galeria-Figiel-Atelier, Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej, Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Informacji; FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska zapraszają na
MIĘDZYNARODOWĄ NOC MUZEÓW 2024
Tarnów i oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej – Zamek w Dębnie / 11-19 maja 2024
Które miejsce odwiedziliście w czasie Nocy Muzeów w Tarnowie? Pokażcie i oznaczcie hasztagiem:
#nocmuzeówtarnów
9 dni
21 miejsc
43 wystawy
49 wydarzeń
Wystawy, wernisaże, spotkania z artystami, koncert, spacer, kino plenerowe, retro gry, opowieści o duchach i dybukach oraz wiele niespodzianek!
WSTĘP WOLNY na wydarzenia i wystawy
SOBOTA 11 maja
19.00
KATEDRA, pl. Katedralny 5
Koncert muzyki renesansu i romantyzmu / Józef Władysław Krogulski – Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses / z okazji 500-lecia Domu Mikołajowskiego
NIEDZIELA 12 maja
13.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25
Warsztaty kulinarne w stylu zero waste z ENO Tarnowskie (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: walowa25@bwa.tarnow.pl)
PONIEDZIAŁEK 13 maja
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Krzysztof Madej, Agnieszka Moskal
WTOREK 14 maja
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Gosia Sikora, Marek Tumiłowicz
ŚRODA 15 maja
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Bożena Kaczmarczyk, Jarosław Wrona
CZWARTEK 16 maja
17.00
GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32
Prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” – wernisaż (cykl „Rodziński i Przyjaciele”)
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Jan Pękala, Gabriela Półkoszek
PIĄTEK 17 maja
16.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / SIEDZIBA, Rynek 3
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nośniki pamięci” – prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
17.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21
Wernisaż wystawy „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”)
17.00-20.00
TARNOWSKIE CENTRUM DIALOGU / Willa Goldmanówka, ul. Gumniska 30
18.00 i 19.00 – oprowadzanie po wystawie Jana Głuszaka Dagaramy
17.00-22.00
LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, ul. Westwalewicza 6
NOC W PLASTYKU
17.00-22.00 – kiermasz
17.00 – warsztaty multimedialne dla dzieci i młodzieży (12+)
18.00 — warsztaty dla dzieci „Zwierzęta w sztuce”
18.00 i 19.00 — oprowadzanie po szkole (wystawy, pracownie)
19.30 — wernisaż wystawy prac Teresy Szafrańskiej
20.00 — wernisaż wystawy prac Mai Natkaniec
20.15 — wernisaż wystawy Oliwii Smoleń
21.00 i 21.30 — Kino plenerowe: animacje z pracowni projektowania multimedialnego i projektowania graficznego – animacje dyplomowe
18.00
WYDZIAŁ SZTUKI / Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, dziedziniec budynku A (wejście od ul. Mickiewicza lub ul. Goldhammera)
Wernisaż wystawy plenerowej „Pomniki”; artyści/artystki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Burdzyńska, Dorota Hadrian, Antonina Janus-Szybist, Kamil Kukla, Kinga Nowak, Łukasz Podolak, Maja Starakiewicz, Bożydar Tobiasz
Po wernisażu live set Kamila Kukli
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Rafał Koścień, Ewa Serafińska
SOBOTA 18 maja
9.00-22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Krakowska 10
9.00-18.00
VI Dzień Hetmański w Tarnowie (w programie m.in. turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską”, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, udział grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych)
17.00-22.00
Wystawa stała, wystawa czasowa „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”
15.00-22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Kinga Nowak „Equinox”
20.30 – „Lekcja rysunku na lodzie” – prezentacja filmu, spotkanie z artystką Dorotą Kozieradzką i łyżwiarkami UKS Mors Dębica
16.00-21.00
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
16.00-18.00 – „Portret z przedmiotem”
18.30 – wernisaż wystawy zbiorowej grupy otwARTej pracowni fotograficznej
17.00-22.00
GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32
Wystawy: prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” (cykl „Rodziński i Przyjaciele”), „Stanisław Rodziński – dobry duch”, „Dekalog w obrazach”
17.00-22.00
CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1
Jacek Sroka „Komiks z mojego życia” – wystawa malarstwa
„Świat zmysłów” – wystawa interaktywna
„Książka dotykowa” – wystawa edukacyjna
Michalina Madura-Motyka „Woman” (fotografia, tryptyk) – Red Gallery
„Poema naiwne” – Czesław Miłosz – wystawa plenerowa
17.00-22.00
FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska, ul. Krakowska 11 (naprzeciwko Muzeum Etnograficznego), II piętro
Prezentacja cyfrowej rekonstrukcji zamku na Górze św. Marcina – Michał Szumlański, wystawa KURDYBANÓW, wystawa malarstwa m.in. Maciej Zieliński
17.00-22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI, ul. Mościckiego 29
Wystawa stała
Udział Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej SRH im. 16 Pułku Piechoty
18.00 – zajęcia edukacyjne „O Polsce, Małopolsce i Tarnowie legenda opowie”
20.00 – gra edukacyjna „Polska to my”
17.00-22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ZAMEK W DĘBNIE, Dębno 189
Wystawa stała, wystawa czasowa „Droga do świętości” oraz spotkanie z autorką – Moniką Koczwarą, miniscenki poświęcone pracy zamkowej aptekarki/zielarki i kucharki, powieści o najcenniejszych muzealiach, muzyka fortepianowa na żywo
18.00-23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU, Rynek 20-21
Wystawa stała, wystawa czasowa „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”), wystawa planszowa „Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem” (nt. materiałów związanych z działalnością rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie z lat 1917-1922 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie), „Znajdź różnicę” – łamigłówka historyczna dla najmłodszych (liczba uczestników ograniczona), spotkanie z żołnierzem armii austro-węgierskiej – rekonstrukcja
19.00 i 21.00 – miniwykład nt. historycznych polichromii w budynku w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (30 min)
18.00-23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM RATUSZ – GALERIA SZTUKI DAWNEJ, Rynek 1
Wystawa stała, prezentacja replik obiektów historycznych, zdjęcia portretowe w monidle, wejście na wieżę (wstęp płatny)
18.30-20.30 – dla najmłodszych – możliwość wykonania maszkarona
18.00-23.00
MUZEUM DIECEZJALNE, pl. Katedralny 6
„Giganci sztuki i wiary” – Jacek Malczewski i Ks. Józef Bąba (Rok Jacka Malczewskiego) – wystawa czasowa
Galeria sztuki gotyckiej – Akademiola
Salon mieszczański – kolekcja Olgi Majewskiej – Dom Mansjonariuszy
Kolekcja numizmatów z św. Janem Pawłem II – dar kolekcjonerski Bronisława Usarza – Dom Mansjonariuszy
Atrakcje w Domu Mikołajowskim z okazji 500-lecia istnienia – Dom Mikołajowski (1524-2024)
18.00-1.00
BEMA20, ul. Bema 20
18.00 – wernisaż wystawy „Retro wspomnienia i retro granie” i nocne granie z Tomkiem Boksą (retroage.net) m.in. na Atari, Pegasus, Nintendo, PlayStation / Mario, Pong, River Raid, Duck Hunt
18.00-22.00
GALERIA ARTEKA, ul. Wałowa 16
Anna Śliwińska „Venus w mieście”
19.00 – finisaż wystawy i performans „Trzy gracje”
18.00-23.00
GALERIA-FIGIEL-ATELIER, ul. Golhammera 2, I piętro
Piotr J. Figiel „O kobiecie – okiem mężczyzny”
19.00-22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25
„Detale architektoniczne Tarnowa”
19.30 – finisaż wystawy fotografii; artyści/artystki: Monika Łabno, Agnieszka Moskal, Gabriela Półkoszek, Ewa Serafińska, Paweł Wadas, Jarosław Wrona, Dawid Żerda
22.00-24.00
CMENTARZ ŻYDOWSKI, ul. Szpitalna
22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
Zbiórka przy bramie cmentarza (organizator spaceru: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej)
19.00-21.30
KATEDRA, pl. Katedralny 5
Specjalnie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich
19.30 – oprowadzanie po Katedrze
NIEDZIELA 19 maja
9.00-17.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
„A Wy co macie na ścianie?” – wystawa prac z kolekcji Kingi i Marcina Mruków oraz prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
12.00 – wernisaż
Wsparcie informacyjne dla zwiedzających
Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7
Poniedziałek-piątek 8.00-18.00
Sobota-niedziela 9.00-17.00
Szczegóły wydarzeń: na stronach internetowych i w social mediach organizatorów
Oprawa graficzna: Bartłomiej Bałut
Tarnowską Noc Muzeów inicjuje i koordynuje Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
Dwór w Dołędze
6.04.2024 r. w Muzeum Dwór w Dołędze odbyło się otwarcie sezonu skansenowego.
Podczas wydarzenia i występu zespołu “Funky Flow” mieliśmy przyjemność gościć Panią Monikę Gubałę – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyjechali do Dworu w Dołędze oraz zapraszamy na kolejne wydarzenie.
Współorganizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.
Start: 2024-04-06 17:00:00
Muzeum Dwór w Dołędze
W tym roku na rozpoczęciu sezonu w Muzeum Dwór w Dołędze zagra zespół Funky Flow.
Zaprezentowana zostanie wybuchowa mieszanka jazzu i funky z elementami bluesa i rocka. To prawie typowe organ trio. Muzyka oparta na funkowym groovie, organowym basie i harmonii oraz gitarowym pierwszym planie. Autorskie kompozycje mieszają się ze standardami jazzowymi i coverami w wyjątkowych aranżacjach.
Zespół powstał w 2005 r. i od tego czasu przeszedł długą drogę muzyczną, jak i personalną. Obecnie tworzą go: Jakub Szturm – gitara, Tomek Drachus – hammond, syntezatory, Tomek Stawarz – perkusja. Przez prawie 20 lat istnienia Funky Flow nagrał 2 albumy („Couple of Grooves” oraz „3”), występował na festiwalach i koncertach klubowych, z których warto wymienić m.in.:
Pozytywne Wibracje Festiwal – – Białystok, Art Territory – Łuck , Krokus Jazz Festiwal – Jelenia Góra, Art Fest – Tarnów, Rzeszów Jazz Festiwal itp.
Poza zespołem tworzący go muzycy mają udział w produkcji i nagraniach kilkunastu płyt, zagrali kilkaset koncertów, łącznie z występami na South by West (Texas), Przystanek Woodstock czy krajowych eliminacjach Eurowizji. W gronie artystów z którymi współpracowali lub występowali są m.in z Jennifer Batten, Jack Moore (syn Gary Moore’a), Wojtek Pilichowski, Zbigniew Jakubek, Krzysztof „Puma” Piasecki i inni.
Start: 2024-03-07 14:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
Zapraszamy w czwartek 7.03.2024 r. do Ratusza – Galerii Sztuki Dawnej na promocję nowych publikacji o Tarnowie.
Start: 2024-03-07 14:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
W dniach 7-9 marca 2024 r. odbędą się obchody 694. rocznicy lokacji Tarnowa oraz rozpoczęcie świętowania 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie.
Wśród wielu atrakcji przygotowanych w tych dniach, szczególnie zapraszamy na promocję książek i wydawnictw: “Wybitni Tarnowianie” – Tadeusz Tertil, Elżbieta Drużbacka, oraz “Rocznik Tarnowski” 2023/28, która odbędzie się w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej o godzinie 14.00.
Zapraszamy.
Szczegóły wydarzenia na stronie http://www.kultura.tarnow.pl/wydarzenie/urodziny-miasta-tarnowa/2024-03-07/
Martyna Olszówka (Muzeum Okręgowe w Tarnowie)