Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
Plakat o wystawie - obraz malowanej chaty z Zalipia wykonanej akwarelą
4
April
2025

Zalipie – wieś malowana. Zalipie – maľovaná dedinka – wystawa prac młodych artystów

„Malowana wieś” Zalipie stała się inspiracją dla młodych twórców z Polski i Słowacji podczas międzynarodowego pleneru malarskiego. To, co zobaczyli, poczuli i przenieśli na papier oraz płótno, można teraz oglądać w Tarnowie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Od 4 do 27 kwietnia 2025 r. w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20) prezentowana jest wystawa prac stworzonych w trakcie pleneru, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku w Zalipiu – miejscu, gdzie tradycja i sztuka spotykają się na każdym kroku, a kwiatowe wzory zdobią ściany domów i przedmioty codziennego użytku. 
W plenerze wzięli udział uczniowie szkół plastycznych z obu stron granicy – z Państwowych Liceów Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu, Nowym Wiśniczu i Zakopanem oraz Szkół Przemysłu Artystycznego w Kieżmarku i Preszowie, a także Państwowej Szkoły Artystycznej w Svidniku.

Na wystawie można zobaczyć ponad 60 prac – pełnych barw, wyobraźni i emocji. To twórczy zapis spotkania młodych artystów z miejscem, które od pokoleń fascynuje swoją historią i dziedzictwem kulturowym. Ekspozycja była wcześniej prezentowana w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Plener i wystawa są częścią międzynarodowego projektu artystycznego realizowanego od 2016 roku przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Jego celem jest nie tylko wspieranie talentów plastycznych, ale również budowanie świadomości kulturowej i pogłębianie więzi międzyregionalnych. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach współpracy Małopolski z Samorządowym Krajem Preszowskim.
 

Siedziba
Zdjęcie przedstawia kolekcję starych, zabytkowych ksiąg i rękopisów ułożonych na białym tle. Niektóre książki są oprawione w bogato zdobioną skórę, inne mają ozdobne okładki z marmurkowym wzorem. Otwarta księga na pierwszym planie ukazuje odręczne pismo. Część książek jest ustawiona pionowo, inne leżą jedna na drugiej, tworząc stos. Grzbiety niektórych tomów zawierają etykiety z odręcznymi napisami, wskazującymi ich tytuły i przeznaczenie.
3
March
2025

"Najcenniejsze zabytki papierowe i pergaminowe w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej"

Najcenniejsze zabytki papierowe i pergaminowe na wystawie w Muzeum Ziemi Tarnowskiej W Muzeum Ziemi Tarnowskiej można podziwiać wyjątkową wystawę „Najcenniejsze zabytki papierowe i pergaminowe w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. 


Wernisaż odbył się 3 marca, a ekspozycja jest częścią cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. Na wystawie prezentowane są unikatowe rękopiśmienne dokumenty o ogromnej wartości historycznej i artystycznej. Kolekcja, której początki sięgają 1927 roku, obejmuje imponujący zbiór archiwalny liczący ponad 500 obiektów. Wśród nich znajduje się najstarszy eksponat – pergaminowy dokument z 1419 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć księgi miejskie, królewskie nadania i przywileje oraz dokumenty związane z wybitnymi postaciami z historii Tarnowa. Wśród eksponatów znalazły się pamiątki po rodach Tarnowskich, Zasławskich, Ostrogskich i Sanguszków. 

Ze względu na wyjątkową wartość i delikatność prezentowanych zabytków, wystawa będzie dostępna dla zwiedzających tylko do końca marca. Jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć niezwykłe dokumenty stanowiące fundament zbiorów muzealnych. Wydarzenie jest częścią obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego.

6 March, 2025
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
plakat do wystawy
18
January
2025

Wystawa czasowa Stanisław Mierzwa (1905-1985) Kustosz pamięci

Unikalne, nie pokazywane dotąd fotografie Stanisława Mierzwy, polskiego adwokata, patrioty, bliskiego współpracownika Wincentego Witosa i twórcy Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach będzie można obejrzeć na planszowej wystawie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa w Wierzchosławicach.

Premiera wystawy odbędzie się w sobotę 18 stycznia podczas koncertu patriotycznego „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Wystawa „Stanisław Mierzwa (1905-1985) Kustosz pamięci” prezentowana będzie w Centrum Kultury Wsi Polskiej do 21 stycznia. Następnie wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach od 18 stycznia do 2 marca.

Stanisław Mierzwa był przedwojennym działaczem ruchu ludowego, w czasie okupacji stał się postacią krajowego formatu w konspiracyjnym ruchu ludowym. W marcu 1945 r. wraz z piętnastoma innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego został podstępnie aresztowany, a następnie sądzony w Moskwie. Aresztowany przed wyborami do Sejmu Ustawodawczego, został skazany na 10 lat więzienia, które opuścił dopiero w 1953 r. Na wystawie prezentowane będą zdjęcia związane nie tylko z osobą mecenasa Mierzwy, ale także z bogatą przeszłością ruchu ludowego w Polsce.

Wystawa powstała w związku ze 120. rocznicą urodzin Stanisława Mierzwy oraz ogłoszonym przez Gminę Wierzchosławice rokiem tej wybitnej postaci. 

17 January, 2025
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
moneta
21
January
2025

„Wizerunki wybitnych Polaków na monetach i banknotach Narodowego Banku Polskiego”

Wzbudzają zachwyt u kolekcjonerów na całym świecie, a niektóre warte są nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na wystawę „Wizerunki wybitnych Polaków na monetach i banknotach Narodowego Banku Polskiego”.

Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 20 stycznia 2025 roku, o godzinie 17.00 w salach Muzeum Historii Tarnowa i Regionu w kamienicy Rynek 20-21. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Na nowej wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 200 obiektów. W większości są to monety i banknoty kolekcjonerskie. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja „Skarby Stanisława Augusta”. Obejmuje ona do dzisiaj 23 srebrne monety wzorowane na medalach zamówionych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, które upamiętniają polskich władców. Ponadto można będzie zobaczyć serie monet poświęcone polskim podróżnikom, malarzom, aktorkom oraz prezentujące tematy indywidulane. Zaprezentowana zostanie też moneta będąca swoistym „białym krukiem”, bo została zaprojektowana z okazji 600. rocznicy powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, a z powodu błędu na awersie jest wyjątkowo cenna. Ekspozycję uzupełnią najnowsze nabytki Muzeum w tym banknot polimerowy oraz moneta wyemitowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Dodajmy, że w tym roku Muzeum Ziemi Tarnowskiej obchodzi 45. rocznicę nawiązania współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Od 1980 r. regularne przekazy wzbogacają kolekcję numizmatyczną Muzeum.

Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2025 r.

plakat do wystawy
15 January, 2025
Muzeum Etnograficzne
ekspozycja wystawy w babcinej izbie
7
October
2024

Wystawa "W babcinej izbie" w muzeum etnograficznym w Tarnowie

Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi.

Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość. Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.

Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.

6 November, 2024
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
https://muzeum-tarnow.werp.pl/sites/default/files/2024-11/Miniatury-w-zbiorach_plakat__1.jpg
4
November
2024

Miniatury w Zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej wystawa z cyklu: skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej

Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na wyjątkową wystawę miniatur w ramach, która realizowana jest w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. Wernisaż odbędzie się 4 listopada 2024 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Tarnów, Rynek 20-21). Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 4 listopada do 31 grudnia 2024 roku.
Ta pierwsza tak obszerna prezentacja obejmuje ponad 150 dzieł z muzealnej kolekcji. Wśród nich znajdują się różnorodne miniatury wykonane w okresie od drugiej połowy XVIII do początku XXI wieku, a pochodzące z dawnej kolekcji książąt Sanguszków z pałacu w Gumniskach, zbioru zakupionego od prywatnego kolekcjonera w 1982 roku, oraz pojedyncze, cenne obiekty nabyte w drodze darowizn i zakupów. Miniatury wystawione na ekspozycji wykonane zostały na takich materiałach jak kość, pergamin, metal, szkło, papier i drewno. Nie brak wśród nich portretów, pejzaży, scen rodzajowych oraz przedstawień religijnych i patriotycznych. Zbiory te mają ogromne znaczenie sentymentalne, historyczne i artystyczne. Dla zwiedzających stanowić mogą formę wyjątkowych dzieł sztuki, ale również cenne świadectwa minionych epok.

30 October, 2024
Galeria "Panorama"
9
July
2019

Stała wystawa fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

Panoramy Siedmiogrodzkiej”

Stała wystawa fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

Galeria "Panorama" na dworcu PKP

Kiedy Polacy przywieźli i zaprezentowali w Budapeszcie „Panoramę Racławicką” dzieło było oglądane przez tysiące Węgrów, którzy zafascynowani wielkim obrazem zapragnęli mieć podobny obraz ale związany z ich dziejami.  Zlecono więc namalowanie panoramy Janowi Styce, a miała ona przedstawiać któreś z ważnych wydarzeń powstania węgierskiego 1848-1849. Dzieło miało zostać ukończone na. pięćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania (1898 r). Ustalono, że tematem obrazu, będzie zdobycie Sybinu 11 marca 1849 r. przez  węgierskich powstańców dowodzonych przez gen. Józefa Bema.

Prace nad „Panoramą Siedmiogrodzką”, liczącą piętnaście metrów wysokości i sto dwadzieścia metrów obwodu, rozpoczęto w budynku rotundy w Parku Stryjskim we Lwowie 20 kwietnia 1897 roku i trwały one pięć miesięcy. W tym niezwykłym i realizowany w szalonym tempie projekcie brała udział międzynarodowa grupa artystów. Oprócz wymienionych wyżej udział brali: Węgier Béla Spányi, który zajmował się pejzażem, Niemiec Leopold Schonchen – specjalista od rozległych powierzchni nieba oraz Polacy – Zygmunt Rozwadowski malarz batalista, Tadeusz Popiel, Michał Wywiórski – naturalista. Publiczność – mieszkańcy Lwowa zobaczyli Panoramę pierwsi, jej prezentacja była wielkim wydarzeniem.

Z końcem roku obraz zwinięto i przewieziono do Budapesztu. Uroczyste odsłonięcie Panoramy odbyło się w marcu 1898 roku w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Do Budapesztu przybywali Węgrzy z odległych okolic, panowało wielkie patriotyczne poruszenie.
Mimo wielkiego zainteresowania, akcji promocyjnej, sprzedaży wydawnictw i barwnych litografii zyski jakie uzyskano nie pokryły kosztów malowania dzieła. Jan Styka, nie widząc szans na otrzymanie od zleceniodawców umówionej kwoty  zwinął obraz i w 1900 roku przewiózł go do Galicji. W 1907 roku Panorama została po raz ostatni pokazana publiczności w Warszawie w rotundzie przy ul. Karowej.
Jan Styka postanawia pociąć swoje dzieło na fragmenty, są one oprawiane i sprzedawane. Nie wiemy na ile fragmentów została pocięta Panorama. Te, które istnieją wskazują na to, że wycinano kawałki obrazu tak aby uzyskać jakby odrębne dzieła.

Niekiedy obrazy są poprawiane, przemalowywane. Dla przykładu piękny fragment z węgierskim huzarem na koniu zyskał w tle horyzont i zachód słońca (w oryginale był tam stok pagórka), w innym fragmencie między nogami konia została czapka postaci stojącej poniżej więc została zamalowana, podobnie przy fragmencie z wozami taborowymi, przecięty na pół jeździec został zamalowany, pozostał tylko koń stojący przy wozie.

W efekcie powstała kolekcja nowych obrazów o rozmaitych wielkościach. Wszystkie obrazy były sygnowane, zwykle podpis Jana Styki znajduje się w prawym dolnym rogu płótna.

Do momentu otwarcia ekspozycji udało się zidentyfikować 38 obrazów, które są lub były pozostałością po słynnej Panoramie. Trzy fragmenty znane są tylko z przedwojennych reprodukcji i nie ma pewności czy zachowały się do dziś. Część obrazów ma określone lokalizacje/właścicieli, niektóre znane są jedynie ze zdjęć, np. zamieszczanych w katalogach aukcyjnych.

Obecnie tarnowskie muzeum posiada dwadzieścia jeden obrazów (z czego jeden stanowi depozyt). W 2018 roku nabyto kolejny fragment “Szarża”.  Na jego zakup uzyskano dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcie Województwa Małopolskiego. 

Panoramy Siedmiogrodzkiej”

Zadanie Zakup obrazu „Szarża” – fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Województwa Małopolskiego.

Ministerstwo kulturyMałopolska

Kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” pojawił się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie w 2021 r. Nowo zakupiony obraz o wymiarach 60 x 116 cm stanowi jedną z centralnych scen „Panoramy”. Rozgrywa się ona nieco z tyłu, jednak w bezpośredniej bliskości jej serca – sztabu gen. Bema. Na kompozycji uchwycony został moment zaprzęgania koni przez znajdujących się obok dwóch żołnierzy. W tle ze spowitego pola bitwy wyłaniają się sylwetki węgierskich huzarów.

Panoramy Siedmiogrodzkiej”

23 grudnia 2021 r. odbyła się uroczysta prezentacja fragmentu Panoramy, zakupionego w ramach zadania.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Nazwa programu: Rozbudowa zbiorów muzealnych

Nazwa zadania: Zakup obrazu: Jan Styka (1858-1925), Fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej (Bitwa pod Sybinem), 1897 r.

Wartość dofinansowania: 92 000 zł

Całkowita wartość zadania: 116 000 zł

Wkład własny zadania, wynoszący 24 000 zł został dofinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

logo nardowy instytut muzealnictwa i ochrony zabytków

 

 

9 July, 2024
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
25
June
2024

Wernisaż wystawy pt. „Wojenne papiery” – druki ulotne z okresu I i II wojny światowej w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

dwóch dorosłych i dziecko oglądają wystawę

Wernisaż wystawy pt. „Wojenne papiery” – druki ulotne z okresu I i II wojny światowej w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

24 czerwca 2024 roku️ w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20-21, 33-100 Tarnów) odbył się wernisaż wystawy pt. „Wojenne papiery” – druki ulotne z okresu I i II wojny światowej w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Wystawę można zobaczyć w dniach 25 czerwca – 15 września 2024 roku w godzinach otwarcia oddziału.

Kuratorzy wystawy: Przemysław Kozek, Jakub Nowak – Dział Historii

1 July, 2024
Muzeum Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
5
July
2024

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”

Start: 2024-07-05 18:00:00
Koniec: 2024-08-04 00:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej

5 lipca 2024 roku, o godzinie 18.00,  w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (Rynek 1, 33-100 Tarnów) oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace studentów Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej, powstałych podczas warsztatów realizowanych pod kierunkiem artysty i wykładowcy Romana Fleszara. Rysunki prezentować będą obiekty historyczne i detale muzealiów znajdujących się na wystawie stałej oddziału.

Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa czynna: 6 lipca – 4 sierpnia 2024 roku.

Kuratorzy wystawy: Roman Fleszar, Bożena Szczupak, Łukasz Jewuła

Współorganizator: Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.

1 July, 2024
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
24
June
2024

Wystawa pt. „Wojenne papiery” – druki ulotne z okresu I i II wojny światowej w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Wojenne papiery

Wystawa pt. „Wojenne papiery” – druki ulotne z okresu I i II wojny światowej w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Start: 2024-06-24 18:00:00
Koniec: 2024-09-15 00:00:00
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

24 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20-21, 33-100 Tarnów) oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Wojenne papiery” – druki ulotne z okresu I i II wojny światowej w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

W dobie Internetu i telewizji, informacja publiczna rozpowszechniana jest w sposób błyskawiczny i na cały świat. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, poza prasą i radiem, pojawiała się głównie na ścianach budynków oraz specjalnie przeznaczonych do tego celu tablicach i słupach ogłoszeniowych. Wystawa prezentowana w budynku Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przeniesie nas w czasy I i II wojny światowej, gdy informacje przekazywane były w formie plakatów i afiszów, projektowanych i tworzonych rękoma grafików i drukarzy.

Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa czynna: 25 czerwca – 15 września 2024 roku.

Kuratorzy wystawy: Przemysław Kozek, Jakub Nowak – Dział Historii

18 June, 2024