Zalipie – wieś, gdzie kwiaty rozkwitają przez cały rok!
z Powiśla Dąbrowskiego w składzie: Joanna Piątek – skrzypce, Wojciech Król – akordeon i Maciej Maliczowski – kontrabas.
19 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzchosławicach odbyło się spotkanie w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu, organizowanego corocznie przez Muzeum Wincentego Witosa. Wydarzenie to poświęcone było prezentacji jednego wyjątkowego eksponatu znajdującego się w zbiorach muzeum. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano XIX-wieczne symbole władzy sołtysa i wójta, które są cennymi elementami dziedzictwa kulturowego regionu.
Urząd sołtysa został utworzony na przełomie XII i XIII wieku we wsiach lokowanych na prawie niemieckim i od tego czasu stał się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zorganizowanego życia wiejskiego. W tym samym okresie na ziemiach dzielnicowej Polski pojawiła się instytucja wójta, będąca wówczas kluczowym elementem struktury społeczno-ustrojowej miast. W XV wieku urząd wójta zaczął przenikać na obszary wiejskie. Zarówno sołtys, od XIII wieku, jak i wójt, od przełomu XV i XVI wieku, utrwalili się w świadomości jako liderzy lokalnych społeczności.
Charakterystycznym atrybutem władzy tych urzędników była urzędowa odznaka, noszona na piersi podczas oficjalnych obowiązków. Ten zewnętrzny symbol piastowania urzędu od początków II Rzeczypospolitej stał się trwałym elementem władzy wykonawczej
w każdej gminie.
Dodatkową atrakcją wydarzenia była projekcja filmu dokumentalnego pt. „Witos. Najważniejsza jest Polska”, przybliżającego postać Wincentego Witosa – wybitnego przywódcy ruchu ludowego i jednego z najważniejszych polityków okresu międzywojennego.
10 listopada w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego na temat życia i działalności Wincentego Witosa: "Wincenty Witos 1874-1945. Chłopski mąż stanu z Wierzchosławic". Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa z całej Polski. Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy wiedzy.
10 listopada w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego na temat życia i działalności Wincentego Witosa: "Wincenty Witos 1874-1945. Chłopski mąż stanu z Wierzchosławic". Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa z całej Polski. Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy wiedzy.
Start: 2024-10-05 08:00:00
Koniec: 2024-10-06 17:00:00
Muzeum Ziemi Tarnowskiej po raz kolejny włącza się w akcję: „Weekend seniora z kulturą”. Już w najbliższy weekend (5-6 października 2024) seniorzy będą mogli odwiedzić nasze muzea bezpłatnie . Zapraszamy w godzinach pracy poszczególnych oddziałów i filii w Tarnowie, Dębnie, Dołędze, Wierzchosławicach i Zalipiu!
Start: 2024-10-05 08:00:00
Koniec: 2024-10-06 17:00:00
Muzeum Ziemi Tarnowskiej po raz kolejny włącza się w akcję: „Weekend seniora z kulturą”. Już w najbliższy weekend (5-6 października 2024) seniorzy będą mogli odwiedzić nasze muzea bezpłatnie . Zapraszamy w godzinach pracy poszczególnych oddziałów i filii w Tarnowie, Dębnie, Dołędze, Wierzchosławicach i Zalipiu!
Start: 2024-09-27 11:30:00
W miniony piątek – 27 września, w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej zainaugurowane zostały “Spotkania z Klio” .Współorganizowane z Tarnowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego wydarzenie ma na celu popularyzację osiągnieć badawczych tarnowskich historyków oraz upowszechnianie wyników badań dotyczących dziejów miasta i regionu. Licznie zebrani w Sali Pospólstwa uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji dr hab. Anny Pachowicz, prof. AT pt. “Żydzi w Tarnowie – nieobecni, ale wciąż żywi” oraz poznać dzieje poczty w Tarnowie, które przedstawił dr Marek Smoła.
W czasie spotkania nastąpiło również wręczenie Panu Józefowi Gaździe – wieloletniemu członkowi Tarnowskiego Oddziału PTH odznaczenia: srebrnej odznaki honorowej “Pro Historia” przyznanej przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego
Start: 2024-09-27 11:30:00
27 września 2024 roku (piątek) o godzinie 11.30 w Muzeum Ratusz – Galerii Sztuki Dawnej, oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej odbędą się pierwsze „Spotkania z Klio” – wydarzenie mające na celu propagowanie dokonań naukowych tarnowskich badaczy przeszłości . W jego organizację włączył się Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Założeniem cyklu będzie promowanie najnowszych badań historycznych dotyczących Tarnowa i regionu tarnowskiego, a także aktualnych osiągnięć badawczych tarnowskich historyków. Zapraszamy tarnowską młodzież, członków i sympatyków Tarnowskiego Oddziału PTH oraz wszystkich miłośników historii lokalnej.
W trakcie piątkowego spotkania wyniki swoich badań przedstawią: dr hab. Anna Pachowicz, prof. AT, która zaprezentuje temat: “Żydzi w Tarnowie – nieobecni, ale wciąż żywi”, a także dr Marek Smoła, który przybliży historię poczty w Tarnowie do 1945 roku . Wystąpienie to będzie połączone z prezentacją książki: “Historia poczty w Tarnowie do 1945 roku. Instytucja – ludzie – akcesoria”
Start: 2024-09-23 16:00:00
Od 22 września do 2 października 2024 roku pod hasłem inkluzywności i szerokiego dostępu do kultury, w instytucjach kultury Województwa Małopolskiego trwać będzie Festiwal Kultury Wrażliwej Festiwal, którego głównym organizatorem jest Małopolski Instytut Kultury to łącznie kilkadziesiąt rozmaitych, a przy tym często niezwykle interesujących wydarzeń, w tym: spektakli, koncertów, wystaw, warsztatów, spotkań i wielu innych przedsięwzięć dostępnych dla osób ze specjalnymi potrzebami, napotykających utrudnienia w uczestnictwie w tradycyjnych formach kultury Z dumą informujemy, że jednym ze współorganizatorów 2. edycji wydarzenia będzie nasze Muzeum!
Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza do swoich oddziałów – Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach na wydarzenia w ramach Festiwalu.
Szczegółowy program Festiwalu oraz rejestracja na warsztaty plastyczne dostępne są pod adresem:
https://kulturawrazliwa.pl/festiwal/
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej
23 września godzina 16:00 wernisaż wystawy „Stanisław Kmiecik – malarstwo” – Wystawa artysty malującego stopami dostępna będzie dla zwiedzających od 20 września 2024 r. do 1 października 2024 r. włącznie.
23 września godzina 17:00 inkluzywne warsztaty plastyczne z krótką prelekcją – prowadzący Stanisław Kmiecik. Warsztaty dostępne po zarejestrowaniu się na www.kulturawrazliwa.pl/festiwal – obowiązuje limit miejsc. Podczas warsztatów będzie można spróbować sił malując stopami, wykorzystując różne techniki malarskie.
Dane kontaktowe:
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej,
Rynek 20-21, 33-100 Tarnów
Tel. (+48) 14 639 08 65
Harmonogram zwiedzania wybranych oddziałów Muzeum Ziemi Tarnowskiej z przewodnikiem oraz indywidualnie
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej
24 września w godz. 11:00-14:00 bezpłatne zwiedzanie indywidualne, z możliwością skorzystania z audioprzewodnika (oddział dysponuje 6 egzemplarzami);
– godzina 11:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnością wzroku (do 20 osób), po wcześniejszym umówieniu się,
– godzina 13:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi (do 20 osób), po wcześniejszym umówieniu się.
Oddział znajduje się przy ul. I. Mościckiego 29 w Tarnowie. Ekspozycja poświęcona jest II wojnie światowej, przede wszystkim wydarzeniom z Tarnowa i okolic. Ukazuje historię 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych, bitwę na Jamnej, pierwszy transport Polaków do Obozu Zagłady w Auschwitz. Wystawa prezentuje przykłady umundurowania, uzbrojenia, dokumenty i fotografie oraz inne pamiątki z okresu II wojny światowej.
Oddział udostępnia oprócz audioprzewodników repliki broni: np. Mauser, Sten i Parabellum oraz tyflografikę przedstawiającą Zdzisława Baszaka w mundurze, ostatniego żyjącego żołnierza 16 Pułku Piechoty.
Dane kontaktowe:
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej,
ul. I. Mościckiego 27A , 33-100 Tarnów
Tel. (+48) 14 657 18 67
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
26 września w godz. 9.00-14.00 bezpłatne zwiedzanie indywidualne, z możliwością skorzystania z audioprzewodnika (oddział dysponuje 12 egzemplarzami – 8 pełna wersja oprowadzania, 4 wersja skrócona);
– godzina 11:00 bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnością wzroku (do 25 osób), po wcześniejszym umówieniu się,
– godzina 13:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi (do 25 osób), po wcześniejszym umówieniu się.
Przygotowana w zabytkowych wnętrzach ekspozycja wprowadza zwiedzających w barwną i ciekawą historię miasta i regionu. Gospodarzem i przewodnikiem po dziejach Tarnowa jest kataryniarz. W sali „pod orłem” na zwiedzających czekają wyjątkowej wartości dokumenty pergaminowe, a w zbrojowni średniowieczne miecze. Przechodząc przez klimatyczne piwnice, trafimy do czasów prehistorycznych, odwiedzimy gospodę cechową, znajdziemy się w tramwaju, przez którego okna będziemy mogli podejrzeć dawny Tarnów, przeniesiemy się również w czasy II wojny światowej i PRL. Na piętrze kamienicy przedstawiono sylwetki znanych tarnowian i charakterystycznych dla miasta budynków. Historia Tarnowa została ujęta w „w multimedialnej pigułce”. Oferta Muzeum Historii Tarnowa i Regionu została wzbogacona o tyflografiki, repliki zabytkowych przedmiotów: skrzyni i obesłań cechowych oraz broni. Dodatkowo jest możliwość skorzystania z audioprzewodników, uatrakcyjniających zwiedzanie ekspozycji.
Dane kontaktowe:
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej,
Rynek 20-21, 33-100 Tarnów
Tel. (+48) 14 639 08 65
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
30 września w godz. 8:00-14:00 bezpłatne zwiedzanie indywidualne, z możliwością skorzystania z audioprzewodnika (oddział dysponuje 5 egzemplarzami);
godzina 10:00- bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnością wzroku (do 25 osób), po wcześniejszym umówieniu się,
godzina 12:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi (do 25 osób), po wcześniejszym umówieniu się.
Muzeum Wincentego Witosa to gospodarstwo założone przez Witosa w latach:1905-1913. Budynki gospodarstwa z zewnątrz zachowane w formie oryginalnej. W domu, w którym mieszkał trzykrotny Premier II RP prezentowane są oryginalne eksponaty, które należały do niego oraz do jego rodziny: żony Katarzyny i córki Julii. W domu znajduje się m.in. gabinet Wincentego Witosa, w którym pracował jako wójt, jako poseł i jako premier.
Oddział wyposażony jest w 5 audioprzewodników, są też dwa portrety w formie tyflografik wykonanych metodą reliefu miękkiego dostosowane dla osób z niepełnosprawnością wzroku : portret W. Witosa i portret żony Witosa – Katarzyny.
Dane kontaktowe:
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej,
33-122 Wierzchosławice 698
Tel. (+48) 14 679 70 40
Start: 2024-09-09 12:30:00
Koniec: 2024-09-09 13:30:00
Kolejna odsłona “Narodowego Czytania” za nami!
W dniu wczorajszym w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej, po raz kolejny już w ramach wspólnego przedsięwzięcia instytucji i instytucji kultury Województwa Małopolskiego działających w Tarnowie, fragmenty “Kordiana” Juliusza Słowackiego licznie zgromadzonej młodzieży m.in. ze szkoły Społeczne Tischnera czytali: Anna Chmura – dyrektor Centrum Sztuki Mościce, Beata Kania – dyrektor Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Maciej Aleksander – zastępca dyrektora Centrum Sztuki Mościce, a także Kazimierz Kurczab – dyrektor oraz Marcin Borys – zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Tarnowskiej . A już za rok… czytamy wspólnie poezję Jana Kochanowskiego.
Start: 2024-09-09 12:30:00
Koniec: 2024-09-09 00:00:00
Do wspólnego czytania 🇵🇱 “Kordiana” Juliusza Słowackiego zapraszamy również w Tarnowie. Fragmenty lektury zaprezentują dyrektorzy instytucji i instytucji kultury Województwa Małopolskiego, a także uczniowie tarnowskich szkół Na wydarzenie zapraszamy razem z: Centrum Sztuki Mościce, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie Gdzie? Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej! Kiedy? Poniedziałek 9 września 2024 r. o godz. 12.30
Start: 2024-09-08 13:00:00
Koniec: 2024-09-08 17:30:00
Wierzchosławice
Muzeum Wincentego Witosa– oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach oraz Lasami Państwowymi zapraszają w dniu 8 września 2024 r. do Lasu Wierzchosławickiego, gdzie na Ścieżce Przyrodniczo-Leśnej odbędzie się dziesiąta edycja zawodów sportowych pn. „Zielona Wierzchosławicka Dycha”.
Tegoroczna edycja wydarzenia związana jest z trzema rocznicami: 100. rocznicą utworzenia Lasów Państwowych (1924 r.), 150. rocznicą urodzin patrona zawodów – Wincentego Witosa oraz 10. rocznicą pierwszej „Zielonej Wierzchosławickie Dychy”.
Bieżąca odsłona biegu, jest przede wszystkim formą oddania hołdu trzykrotnemu premierowi II RP, mężowi stanu. Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP rokiem Wincentego Witosa, ikony polskiego ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II RP., a przede wszystkim mieszkańca Wierzchosławic.
Nawiązując do rocznic, organizatorzy zadbali, aby każdy z uczestników biegu otrzymał stylizowany medal.
Aby otrzymać tę wspaniałą pamiątkę, wystarczy zapisać się na stronie: https://dostartu.pl/x-zielona-wierzchos-awicka-dycha-v12520 i wziąć udział w naszym biegu.
Program:
RODZINNY PIKNIK SPORTOWY
godz. 13.00 rozpoczęcie pikniku
– dmuchana zjeżdżalnia, dla najmłodszych strażacki tor przeszkód, pokaz pszczelarski – degustacja miodów, bieg z nagrodami dla najmłodszych, przejażdżki konne, degustacja lokalnych produktów od Koła Gospodyń Wiejskich.
ZAWODY SPORTOWE
godz. 12:00-13:45 – odbiór numerów startowych, chipów i koszulek;
godz. 14:00 – start biegu 10 km
godz. 14:05 – start marszu nordic walking 5 km
godz. 16:00 – planowane zakończenie biegu przez wszystkich uczestników
godz. 17:30 – zakończenie wydarzenia, dekoracja zwycięzców, opcjonalnie losowanie nagród w miarę pozyskania sponsorów i fantów na loterię.
W galerii: fotorelacja wydarzenia (zdj. Robert Bryl)
Start: 2024-07-05 18:00:00
5 lipca 2024 roku w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (Rynek 1, 33-100 Tarnów) oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”.
Na wystawie zaprezentowano prace studentów Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej, powstałe podczas warsztatów realizowanych pod kierunkiem artysty i wykładowcy Romana Fleszara. Rysunki prezentują obiekty historyczne i detale muzealiów znajdujących się na wystawie stałej oddziału.
Wystawa czynna: 6 lipca – 4 sierpnia 2024 roku.
Kuratorzy wystawy: Roman Fleszar, Bożena Szczupak, Łukasz Jewuła
Współorganizator: Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.
Start: 2024-07-05 18:00:00
Koniec: 2024-08-04 00:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
5 lipca 2024 roku, o godzinie 18.00, w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (Rynek 1, 33-100 Tarnów) oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace studentów Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej, powstałych podczas warsztatów realizowanych pod kierunkiem artysty i wykładowcy Romana Fleszara. Rysunki prezentować będą obiekty historyczne i detale muzealiów znajdujących się na wystawie stałej oddziału.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.
Wystawa czynna: 6 lipca – 4 sierpnia 2024 roku.
Kuratorzy wystawy: Roman Fleszar, Bożena Szczupak, Łukasz Jewuła
Współorganizator: Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.
Start: 2024-05-30 00:00:00
Koniec: 2024-06-02 15:00:00
Zalipie
W tym roku przypada 61. edycja organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej Konkursu „Malowana Chata”. Objazd zgłoszonych do Konkursu zagród przez komisję jurorów odbędzie się
w dniach 30 maja-1 czerwca a uroczyste ogłoszenie wyników 2 czerwca 2024r. w Domu Malarek w Zalipiu.
Głównym celem Konkursu od dziesięcioleci organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tego zjawiska. W Konkursie biorą udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, w tym Zalipia określanego mianem „Malowanej Wsi”. Uczestnicy rywalizują m.in. w kategoriach nowych malatur oraz zachowania dawnych, już istniejących.
Program Konkursu:
30.05.-01.06.2024 r. – objazd zagród i ocena zgłoszonych prac przez komisję konkursową.
2.06.2024 r., godz. 15.00 – finał Konkursu:
W dniu ogłoszenia wyników Konkursu „Malowana Chata”, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek w Zalipiu oraz Dom Malarek zapraszają na festyn „Zalipiańskie Pasje”, który odbędzie się przed Domem Malarek w Zalipiu.
Plan Wydarzenia:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Parafia Katedralna w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Tarnowskie Centrum Dialogu, Centrum Sztuki Mościce, Galeria Bema20, Galeria Hortar, Galeria ARTEKA, Galeria-Figiel-Atelier, Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej, Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Informacji; FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska zapraszają na
MIĘDZYNARODOWĄ NOC MUZEÓW 2024
Tarnów i oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej – Zamek w Dębnie / 11-19 maja 2024
Które miejsce odwiedziliście w czasie Nocy Muzeów w Tarnowie? Pokażcie i oznaczcie hasztagiem:
#nocmuzeówtarnów
9 dni
21 miejsc
43 wystawy
49 wydarzeń
Wystawy, wernisaże, spotkania z artystami, koncert, spacer, kino plenerowe, retro gry, opowieści o duchach i dybukach oraz wiele niespodzianek!
WSTĘP WOLNY na wydarzenia i wystawy
SOBOTA 11 maja
19.00
KATEDRA, pl. Katedralny 5
Koncert muzyki renesansu i romantyzmu / Józef Władysław Krogulski – Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses / z okazji 500-lecia Domu Mikołajowskiego
NIEDZIELA 12 maja
13.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25
Warsztaty kulinarne w stylu zero waste z ENO Tarnowskie (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: walowa25@bwa.tarnow.pl)
PONIEDZIAŁEK 13 maja
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Krzysztof Madej, Agnieszka Moskal
WTOREK 14 maja
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Gosia Sikora, Marek Tumiłowicz
ŚRODA 15 maja
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Bożena Kaczmarczyk, Jarosław Wrona
CZWARTEK 16 maja
17.00
GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32
Prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” – wernisaż (cykl „Rodziński i Przyjaciele”)
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Jan Pękala, Gabriela Półkoszek
PIĄTEK 17 maja
16.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / SIEDZIBA, Rynek 3
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nośniki pamięci” – prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
17.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21
Wernisaż wystawy „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”)
17.00-20.00
TARNOWSKIE CENTRUM DIALOGU / Willa Goldmanówka, ul. Gumniska 30
18.00 i 19.00 – oprowadzanie po wystawie Jana Głuszaka Dagaramy
17.00-22.00
LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, ul. Westwalewicza 6
NOC W PLASTYKU
17.00-22.00 – kiermasz
17.00 – warsztaty multimedialne dla dzieci i młodzieży (12+)
18.00 — warsztaty dla dzieci „Zwierzęta w sztuce”
18.00 i 19.00 — oprowadzanie po szkole (wystawy, pracownie)
19.30 — wernisaż wystawy prac Teresy Szafrańskiej
20.00 — wernisaż wystawy prac Mai Natkaniec
20.15 — wernisaż wystawy Oliwii Smoleń
21.00 i 21.30 — Kino plenerowe: animacje z pracowni projektowania multimedialnego i projektowania graficznego – animacje dyplomowe
18.00
WYDZIAŁ SZTUKI / Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, dziedziniec budynku A (wejście od ul. Mickiewicza lub ul. Goldhammera)
Wernisaż wystawy plenerowej „Pomniki”; artyści/artystki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Burdzyńska, Dorota Hadrian, Antonina Janus-Szybist, Kamil Kukla, Kinga Nowak, Łukasz Podolak, Maja Starakiewicz, Bożydar Tobiasz
Po wernisażu live set Kamila Kukli
18.30
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Wernisaże dzień po dniu: Rafał Koścień, Ewa Serafińska
SOBOTA 18 maja
9.00-22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Krakowska 10
9.00-18.00
VI Dzień Hetmański w Tarnowie (w programie m.in. turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską”, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, udział grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych)
17.00-22.00
Wystawa stała, wystawa czasowa „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”
15.00-22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Kinga Nowak „Equinox”
20.30 – „Lekcja rysunku na lodzie” – prezentacja filmu, spotkanie z artystką Dorotą Kozieradzką i łyżwiarkami UKS Mors Dębica
16.00-21.00
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
16.00-18.00 – „Portret z przedmiotem”
18.30 – wernisaż wystawy zbiorowej grupy otwARTej pracowni fotograficznej
17.00-22.00
GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32
Wystawy: prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” (cykl „Rodziński i Przyjaciele”), „Stanisław Rodziński – dobry duch”, „Dekalog w obrazach”
17.00-22.00
CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1
Jacek Sroka „Komiks z mojego życia” – wystawa malarstwa
„Świat zmysłów” – wystawa interaktywna
„Książka dotykowa” – wystawa edukacyjna
Michalina Madura-Motyka „Woman” (fotografia, tryptyk) – Red Gallery
„Poema naiwne” – Czesław Miłosz – wystawa plenerowa
17.00-22.00
FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska, ul. Krakowska 11 (naprzeciwko Muzeum Etnograficznego), II piętro
Prezentacja cyfrowej rekonstrukcji zamku na Górze św. Marcina – Michał Szumlański, wystawa KURDYBANÓW, wystawa malarstwa m.in. Maciej Zieliński
17.00-22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI, ul. Mościckiego 29
Wystawa stała
Udział Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej SRH im. 16 Pułku Piechoty
18.00 – zajęcia edukacyjne „O Polsce, Małopolsce i Tarnowie legenda opowie”
20.00 – gra edukacyjna „Polska to my”
17.00-22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ZAMEK W DĘBNIE, Dębno 189
Wystawa stała, wystawa czasowa „Droga do świętości” oraz spotkanie z autorką – Moniką Koczwarą, miniscenki poświęcone pracy zamkowej aptekarki/zielarki i kucharki, powieści o najcenniejszych muzealiach, muzyka fortepianowa na żywo
18.00-23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU, Rynek 20-21
Wystawa stała, wystawa czasowa „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”), wystawa planszowa „Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem” (nt. materiałów związanych z działalnością rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie z lat 1917-1922 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie), „Znajdź różnicę” – łamigłówka historyczna dla najmłodszych (liczba uczestników ograniczona), spotkanie z żołnierzem armii austro-węgierskiej – rekonstrukcja
19.00 i 21.00 – miniwykład nt. historycznych polichromii w budynku w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (30 min)
18.00-23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM RATUSZ – GALERIA SZTUKI DAWNEJ, Rynek 1
Wystawa stała, prezentacja replik obiektów historycznych, zdjęcia portretowe w monidle, wejście na wieżę (wstęp płatny)
18.30-20.30 – dla najmłodszych – możliwość wykonania maszkarona
18.00-23.00
MUZEUM DIECEZJALNE, pl. Katedralny 6
„Giganci sztuki i wiary” – Jacek Malczewski i Ks. Józef Bąba (Rok Jacka Malczewskiego) – wystawa czasowa
Galeria sztuki gotyckiej – Akademiola
Salon mieszczański – kolekcja Olgi Majewskiej – Dom Mansjonariuszy
Kolekcja numizmatów z św. Janem Pawłem II – dar kolekcjonerski Bronisława Usarza – Dom Mansjonariuszy
Atrakcje w Domu Mikołajowskim z okazji 500-lecia istnienia – Dom Mikołajowski (1524-2024)
18.00-1.00
BEMA20, ul. Bema 20
18.00 – wernisaż wystawy „Retro wspomnienia i retro granie” i nocne granie z Tomkiem Boksą (retroage.net) m.in. na Atari, Pegasus, Nintendo, PlayStation / Mario, Pong, River Raid, Duck Hunt
18.00-22.00
GALERIA ARTEKA, ul. Wałowa 16
Anna Śliwińska „Venus w mieście”
19.00 – finisaż wystawy i performans „Trzy gracje”
18.00-23.00
GALERIA-FIGIEL-ATELIER, ul. Golhammera 2, I piętro
Piotr J. Figiel „O kobiecie – okiem mężczyzny”
19.00-22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25
„Detale architektoniczne Tarnowa”
19.30 – finisaż wystawy fotografii; artyści/artystki: Monika Łabno, Agnieszka Moskal, Gabriela Półkoszek, Ewa Serafińska, Paweł Wadas, Jarosław Wrona, Dawid Żerda
22.00-24.00
CMENTARZ ŻYDOWSKI, ul. Szpitalna
22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
Zbiórka przy bramie cmentarza (organizator spaceru: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej)
19.00-21.30
KATEDRA, pl. Katedralny 5
Specjalnie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich
19.30 – oprowadzanie po Katedrze
NIEDZIELA 19 maja
9.00-17.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
„A Wy co macie na ścianie?” – wystawa prac z kolekcji Kingi i Marcina Mruków oraz prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
12.00 – wernisaż
Wsparcie informacyjne dla zwiedzających
Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7
Poniedziałek-piątek 8.00-18.00
Sobota-niedziela 9.00-17.00
Szczegóły wydarzeń: na stronach internetowych i w social mediach organizatorów
Oprawa graficzna: Bartłomiej Bałut
Tarnowską Noc Muzeów inicjuje i koordynuje Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
Start: 2024-03-07 14:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
Zapraszamy w czwartek 7.03.2024 r. do Ratusza – Galerii Sztuki Dawnej na promocję nowych publikacji o Tarnowie.
Start: 2024-03-07 14:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
W dniach 7-9 marca 2024 r. odbędą się obchody 694. rocznicy lokacji Tarnowa oraz rozpoczęcie świętowania 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie.
Wśród wielu atrakcji przygotowanych w tych dniach, szczególnie zapraszamy na promocję książek i wydawnictw: “Wybitni Tarnowianie” – Tadeusz Tertil, Elżbieta Drużbacka, oraz “Rocznik Tarnowski” 2023/28, która odbędzie się w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej o godzinie 14.00.
Zapraszamy.
Szczegóły wydarzenia na stronie http://www.kultura.tarnow.pl/wydarzenie/urodziny-miasta-tarnowa/2024-03-07/
Martyna Olszówka (Muzeum Okręgowe w Tarnowie)