Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
plakat do wystawy
18
Stycznia
2025

Wystawa czasowa Stanisław Mierzwa (1905-1985) Kustosz pamięci

Unikalne, nie pokazywane dotąd fotografie Stanisława Mierzwy, polskiego adwokata, patrioty, bliskiego współpracownika Wincentego Witosa i twórcy Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach będzie można obejrzeć na planszowej wystawie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa w Wierzchosławicach.

Premiera wystawy odbędzie się w sobotę 18 stycznia podczas koncertu patriotycznego „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Wystawa „Stanisław Mierzwa (1905-1985) Kustosz pamięci” prezentowana będzie w Centrum Kultury Wsi Polskiej do 21 stycznia. Następnie wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach od 18 stycznia do 2 marca.

Stanisław Mierzwa był przedwojennym działaczem ruchu ludowego, w czasie okupacji stał się postacią krajowego formatu w konspiracyjnym ruchu ludowym. W marcu 1945 r. wraz z piętnastoma innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego został podstępnie aresztowany, a następnie sądzony w Moskwie. Aresztowany przed wyborami do Sejmu Ustawodawczego, został skazany na 10 lat więzienia, które opuścił dopiero w 1953 r. Na wystawie prezentowane będą zdjęcia związane nie tylko z osobą mecenasa Mierzwy, ale także z bogatą przeszłością ruchu ludowego w Polsce.

Wystawa powstała w związku ze 120. rocznicą urodzin Stanisława Mierzwy oraz ogłoszonym przez Gminę Wierzchosławice rokiem tej wybitnej postaci. 

17 Stycznia, 2025
Muzeum Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
5
Lipca
2024

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”

Start: 2024-07-05 18:00:00
Koniec: 2024-08-04 00:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej

5 lipca 2024 roku, o godzinie 18.00,  w Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (Rynek 1, 33-100 Tarnów) oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Artefakty historyczne”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace studentów Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej, powstałych podczas warsztatów realizowanych pod kierunkiem artysty i wykładowcy Romana Fleszara. Rysunki prezentować będą obiekty historyczne i detale muzealiów znajdujących się na wystawie stałej oddziału.

Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa czynna: 6 lipca – 4 sierpnia 2024 roku.

Kuratorzy wystawy: Roman Fleszar, Bożena Szczupak, Łukasz Jewuła

Współorganizator: Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.

1 Lipca, 2024
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
zdjęcie starszego pana z wąsem umiejscowione na planszy
20
Listopada
2023

"Wincenty Witos na emigracji 1933-1939"

Wincenty Witos, wybitny polski mąż stanu, w okresie międzywojennym został przez ówczesne polskie władze niesłusznie skazany w bezprecedensowym tzw. „procesie brzeskim”. Dnia 28 września 1933 r. został zmuszony do udania się na polityczną emigrację. Wybrał Czechosłowację, znaną z ówczesnej tolerancji politycznej. Znalazł tam wsparcie czeskiej partii agrarnej, wielu przyjaciół i zdobył duży autorytet.

W związku z przypadającą w bieżącym roku 90. rocznicą tego wydarzenia Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach prezentuje wystawę planszową ukazującą okres pobytu przywódcy ludowego w Czechosłowacji (1933-1939). Na kilkunastu planszach zaprezentowane zostały dotąd niepublikowane fotografie i dokumenty pochodzące z muzealnych zbiorów. Część z nich została przekazana przez osoby, które towarzyszyły Witosowi za granicą.

Aktywność Witosa na wychodźstwie zaprezentowana została przez pryzmat jego kontaktów z politykami czeskimi i polskimi, a także jego pracy na rzecz własnego stronnictwa oraz oddziaływania na bieżące wydarzenia w kraju. Wystawa stara się również ukazać osobowość polityka, boleśnie znoszącego rozłąkę z ojczyzną i rodziną. Dowodem tej nostalgii pozostaje przywoływana korespondencja do córki, przyjaciół i chłopów w Polsce.

Wystawę można zobaczyć w Muzeum Wincentego Witosa, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie do 31 grudnia 2023 r.

wystawa planszowa znajdująca się w drewnianej sali plansza przedstawiająca elementy wystawyzdjęcie starszego pana z wąsem umiejscowione na planszy
20 Listopada, 2023