REALIZOWANE PROJEKTY
Konkurs „Malowana Chata” jest imprezą cykliczną (55 edycja), organizowaną od 1948 r., a przez Muzeum Okręgowe od 1978 r. Jest on najdłużej trwającym konkursem w Polsce dotyczącym sztuki ludowej. Głównym celem konkursu jest podtrzymywanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, międzypokoleniowy przekaz unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk, celem jej publicznego udostępnienia i wykorzystania w poszerzeniu programu edukacyjnego, dotyczącego tradycyjnej kultury regionalnej. W konkursie biorą udział twórcy ludowi z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, którego centrum stanowi wieś Zalipie.
Japońskie biura turystyczne piszą o tej małopolskiej wsi, jako jednym z 30 najciekawszych miejsc w Europie. Rozpisują się o niej pisma turystyczne na całym świecie. Choć to nie na głównym szlaku, zajeżdżają tu rocznie setki autokarów. Malowane zalipiańskie domy corocznie fotografuje blisko 19 000 turystów z Polski i najodleglejszych miejsc Globu. Najwięcej z krajów niemiecko- i francuskojęzycznych, także z Izraela i drugiej półkuli. Cudzoziemcy stanowią 1/3 tej wielkiej rzeszy odwiedzających Zalipie.
Powiślańskie Zalipie to wyjątkowe miejsce, które wyróżnia się spośród innych tym, że niemal każdy budynek – dom, kościół, sklep – pomalowane są w słynne na całym świecie motywy kwiatowe.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, chcąc podtrzymać tą tradycję, organizuje rokrocznie konkurs „Malowana Chata”, w którym udział biorą uczestnicy z całego regionu (w ostatnich latach ponad 100 uczestników!), a ich prace oceniają specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze. Konkurs ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu, możemy spotkać turystów z całej Europy. Przewidywana liczba odwiedzających zmagania, to około 3000 osób, w tym znaczna liczba z zagranicy. Co warte podkreślenia, „Malowana Chata” jest jednym z najdłużej trwających konkursów dotyczących sztuki ludowej w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1948 r., a od 1978 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Od kilku lat jakość Konkursu jest doceniana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie dotacji na jego realizację.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.