STANDARDY OCHRONY DZIECI (WERSJA SKRÓCONA)
STANDARDY OCHRONY DZIECI (WERSJA SKRÓCONA)
Muzeum Ziemi Tarnowskiej
- Pracownicy Muzeum oraz inne osoby, z którymi Muzeum współpracuje, mające w ramach swoich obowiązków bezpośredni kontakt z małoletnimi działają przede wszystkim dla dobra małoletnich i traktują ich z szacunkiem.
- Pracownicy Muzeum nie stosują przemocy wobec małoletnich, nie zawstydzają ich, nie lekceważą i nie obrażają, starają się rozmawiać z nimi w sposób dostosowany do sytuacji i wieku.
- Pracownicy Muzeum nie kontaktują się z małoletnimi z wykorzystaniem prywatnych kanałów komunikacji.
- W przypadku, gdy pracownicy Muzeum dostrzegą, że małoletni może być krzywdzony przez innego małoletniego lub jakąkolwiek osobę dorosłą, powiadomi o tym fakcie osoby odpowiedzialne za Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum, a jeśli będzie taka potrzeba, również odpowiednie służby. Dyrektor Muzeum, Zastępca Dyrektora lub osoba podejmując interwencję przeprowadzi rozmowę z opiekunami małoletniego i wskaże, gdzie można szukać pomocy.
- Pracownicy Muzeum zapewniają ochronę danych osobowych i wizerunku małoletniego. Utrwalenie wizerunku małoletniego wymaga zgody opiekuna. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy małoletni jest elementem większej grupy (np. zgromadzenia, publicznego wydarzenia) – wtedy zgoda nie jest potrzebna.
- Każdy pracownik Muzeum jest zapoznany ze Standardami Ochrony Małoletnich i ich przestrzega. Małoletni i ich opiekunowie przed wzięciem udziału we wszelkich wydarzeniach organizowanych przez MZT mogą zapoznać się z treścią Standardów w wersji pełnej i skróconej, które są umieszczone na stronie internetowej Muzeum, oraz na recepcji każdego z Oddziałów MZT.
WAŻNE NUMERY TELEFONÓW
GDZIE MOŻESZ SZUKAĆ POMOCY
- 116 111 – TELEFON ZUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
- 800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA
- 800 120 226 – POLICYJNY TELEFON ZAUFANIA
- 112 – TELEFON ALARMOWY
- 997 – POLICJA
Jeżeli doświadczyłeś/doświadczyłaś przemocy lub byłeś/byłaś jej świadkiem – poinformuj o tym dorosłego, któremu ufasz. NIGDY NIE JESTEŚ SAM/SAMA!
ZGŁASZAJ POTRZEBĘ POMOCY DLA SIEBIE I INNYCH