Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
plakat do wystawy
18
Stycznia
2025

Wystawa czasowa Stanisław Mierzwa (1905-1985) Kustosz pamięci

Unikalne, nie pokazywane dotąd fotografie Stanisława Mierzwy, polskiego adwokata, patrioty, bliskiego współpracownika Wincentego Witosa i twórcy Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach będzie można obejrzeć na planszowej wystawie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa w Wierzchosławicach.

Premiera wystawy odbędzie się w sobotę 18 stycznia podczas koncertu patriotycznego „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Wystawa „Stanisław Mierzwa (1905-1985) Kustosz pamięci” prezentowana będzie w Centrum Kultury Wsi Polskiej do 21 stycznia. Następnie wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach od 18 stycznia do 2 marca.

Stanisław Mierzwa był przedwojennym działaczem ruchu ludowego, w czasie okupacji stał się postacią krajowego formatu w konspiracyjnym ruchu ludowym. W marcu 1945 r. wraz z piętnastoma innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego został podstępnie aresztowany, a następnie sądzony w Moskwie. Aresztowany przed wyborami do Sejmu Ustawodawczego, został skazany na 10 lat więzienia, które opuścił dopiero w 1953 r. Na wystawie prezentowane będą zdjęcia związane nie tylko z osobą mecenasa Mierzwy, ale także z bogatą przeszłością ruchu ludowego w Polsce.

Wystawa powstała w związku ze 120. rocznicą urodzin Stanisława Mierzwy oraz ogłoszonym przez Gminę Wierzchosławice rokiem tej wybitnej postaci. 

17 Stycznia, 2025
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
zdjęcie starszego pana z wąsem umiejscowione na planszy
20
Listopada
2023

"Wincenty Witos na emigracji 1933-1939"

Wincenty Witos, wybitny polski mąż stanu, w okresie międzywojennym został przez ówczesne polskie władze niesłusznie skazany w bezprecedensowym tzw. „procesie brzeskim”. Dnia 28 września 1933 r. został zmuszony do udania się na polityczną emigrację. Wybrał Czechosłowację, znaną z ówczesnej tolerancji politycznej. Znalazł tam wsparcie czeskiej partii agrarnej, wielu przyjaciół i zdobył duży autorytet.

W związku z przypadającą w bieżącym roku 90. rocznicą tego wydarzenia Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach prezentuje wystawę planszową ukazującą okres pobytu przywódcy ludowego w Czechosłowacji (1933-1939). Na kilkunastu planszach zaprezentowane zostały dotąd niepublikowane fotografie i dokumenty pochodzące z muzealnych zbiorów. Część z nich została przekazana przez osoby, które towarzyszyły Witosowi za granicą.

Aktywność Witosa na wychodźstwie zaprezentowana została przez pryzmat jego kontaktów z politykami czeskimi i polskimi, a także jego pracy na rzecz własnego stronnictwa oraz oddziaływania na bieżące wydarzenia w kraju. Wystawa stara się również ukazać osobowość polityka, boleśnie znoszącego rozłąkę z ojczyzną i rodziną. Dowodem tej nostalgii pozostaje przywoływana korespondencja do córki, przyjaciół i chłopów w Polsce.

Wystawę można zobaczyć w Muzeum Wincentego Witosa, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie do 31 grudnia 2023 r.

wystawa planszowa znajdująca się w drewnianej sali plansza przedstawiająca elementy wystawyzdjęcie starszego pana z wąsem umiejscowione na planszy
20 Listopada, 2023