Landau in der Pfalz (wystawa)

Tło historyczne

Zob. Landau in der Pfalz (tablica)

Opis upamiętnienia

Wystawa mieści się w jednej sali, na piętrze Frank Loebsche Haus. Aby do niej dotrzeć trzeba minąć wszystkie sale wystawowe poświęcone historii Żydów w Landau.

Wystawa dotycząca Sintów i Romów w rejonie Nadrenii-Palatynatu składa się z 24 plansz w języku niemieckim. Przedstawia postaci ocalonych, początki ruchu cygańskiego, związanego z z wiedzą i upamiętnianiem Zagłady Cyganów, oraz historię Sintów z Landau i rejonu, począwszy od roku 1933, poprzez późniejsze badania antropologiczne, wojenne dzieje wybranych rodzin, przypadek dzieci z przedszkola w Mulfingen, KL Auschwitz i śmierć.

Na wystawie znajduje się ponadto rzeźba kamienna, przedstawiająca upadłego, skulonego człowieka. Rzeźba nosi znamiona podobieństwa warsztatu do tablic w Düseldorfie (Höherweg/Posenerstraße), Heidelbergu (Steingasse) i Asperg oraz pomnika w Wiesbaden, wykonanych prawdopodobnie przez tego samego artystę rzeźbiarza-kamieniarza, Josefa Reinhardta. Figura na wystawie nie jest jednak podpisana, także w Galerii Z nie zdołałam dowiedzieć się, kto jest jej autorem.

Twórcy

Anita Awosusi, Michail Krausnick – Landauer Modellprojekts „Sinti bearbeiten Geschichte” (‘Projekt Landauera “Historia pracy Sinti”’)

Dom pradziadka Anny Frank – Frank-Loebsche Haus
Landau in der Pfalz, Kaufhausgasse 9, 76829 Landau in der Pfalz, Niemcy