Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
dwie kobiety malują wzory kwiatowe na tle pomalowanej białej chaty
22
Czerwca
2025

WARSZTATY PLENEROWE POMALUJ U FELKI

Twórz z nami w zalipiańskim stylu!
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe warsztaty plastyczne na świeżym powietrzu, podczas których w malowniczej scenerii naszej Zagrody stworzą Państwo niepowtarzalne wzory kwiatowe inspirowane tradycją Zalipia.
Pod okiem instruktora uczestnicy będą mogli ozdobić: kartki, łopatki, drewniane deseczki
Warsztaty dla osób z ważnym biletem wstępu
Dla małych i dużych – bez ograniczeń wiekowych
Zainspiruj się folklorem i zabierz ze sobą własnoręcznie ozdobioną pamiątkę!
 
22 czerwca 2025 r. (niedziela)
 9.00-14.30
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
dwie kobiety malują wzory kwiatowe na tle pomalowanej białej chaty
12 Czerwca, 2025
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
62. Konkurs Malowana Chata
20
Czerwca
2025

62. edycja Konkursu „Malowana Chata”

Zalipie, słynna w całej Polsce i poza jej granicami wieś w Małopolsce, od ponad 130 lat kultywuje unikatową tradycję dekorowania swojego otoczenia malowanymi wzorami kwiatowymi. To wyjątkowe zjawisko kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie – najczęściej z matki na córkę – stało się symbolem lokalnej tożsamości i dumy.

Od ponad 70 lat tradycję tę wspiera konkurs sztuki ludowej „Malowana Chata”, który nie tylko zachęca mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego do tworzenia nowych malowideł, ale również promuje i chroni tę formę dziedzictwa kulturowego. Co roku w okolicy Święta Bożego Ciała mieszkańcy regionu odnawiają malowane motywy kwiatowe na domach, stodołach, studniach czy płotach. Dzięki temu barwna tradycja Zalipia – znana w całej Polsce i nie tylko – wciąż żyje i zachwyca kolejne pokolenia. Konkurs organizowany od 1948 roku, a od 1978 przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie - obecnie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, nie tylko promuje lokalne dziedzictwo, ale również pozwala etnografom, artystom i turystom z całego kraju docenić ten fenomen kultury ludowej.

Finał 62. edycji konkursu „Malowana Chata” odbędzie się w dniach 20–22 czerwca 2025 roku w "Malowanej Wsi" Zalipiu. Towarzyszyć mu będzie festyn, warsztaty plastyczne.

Program wydarzeń:

20–21 czerwca (piątek–sobota)
Ocena malowanych domów przez Komisję Konkursową
 

Rodzinne malowanie wzorów zalipiańskich
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
20 czerwca (piątek), godz. 11:00–14:00
21 czerwca (sobota), godz. 12:00–15:00

22 czerwca (niedziela)
 Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
– 9:30–14:00 – Plenerowe warsztaty malarskie „Pomaluj u Felki” (dla osób z biletem wstępu)

Dom Malarek w Zalipiu
– 11:00–15:00 – Otwarte warsztaty plastyczne „Zalipiańskie malowanki”
– 15:00 – Festyn „Zalipiańskie pasje”
– 15:45 – Ogłoszenie wyników konkursu „Kolorowe pająki z bibułowych kwiatów” i otwarcie wystawy pokonkursowej
– 16:30 – Występ Zespołu „Mali Zalipianie”
– 17:00 – Zespół „Po naszemu” z Żyrakowa
– 17:30 – Recital Wiktorii Woziwody
– 18:00 – Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic
– 18:30 – Animacje dla dzieci „Zabawa na całego z Ani Mani”
– 19:30 – Koncert folkowej grupy „Lachersi”
– 20:30–00:00 – Zabawa taneczna z zespołem „Alt”

Atrakcje dodatkowe:
– dmuchany plac zabaw
– stoiska gastronomiczne
– rękodzieło ludowe

Zapraszają:
Kazimierz Kurczab – Dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Witold Morawiec – Wójt Gminy Olesno
Ewelina Sokołowska – Dyrektor Domu Malarek w Zalipiu
Wanda Chlastawa – Prezes Stowarzyszenia Zalipiańskich Malarek

Odkryj z nami magię kolorów i tradycji! Zalipie czeka na Ciebie! 

Plakat 62. edycji konkursu "Malowana Chata"
11 Czerwca, 2025
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
Kwietne motywy na twarzy i ręce
1
Czerwca
2025

Zapraszamy do Zalipia na Dzień Dziecka - malowanie twarzy

Zapraszamy do Zalipia na Dzień Dziecka - malowanie twarzy
1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu zaprasza najmłodszych i nie tylko na zabawę plastyczną „Kolorowy uśmiech”. W ramach wydarzenia, wszystkim chętnym, którzy zakupią bilet wstępu, ludowe malarki będą ozdabiać twarze barwnymi, kwiatowymi wzorami, inspirowanymi tradycyjnym zalipiańskim zdobnictwem.

Malowanie twarzy odbędzie się w godzinach otwarcia muzeum od 9:30 do 16:00.
To doskonała okazja, by nie tylko miło spędzić czas, ale także poznać świat unikatowej sztuki ludowej Powiśla Dąbrowskiego – regionu, w którym od pokoleń maluje się domy, wnętrza i przedmioty codziennego użytku w kolorowe, kwiatowe wzory.  NOWOŚĆ! Na miejscu będzie można również zakupić zmywalne tatuaże z motywami zalipiańskimi 
Do zobaczenia w miejscu, gdzie tradycja wciąż żyje i… uśmiecha się kolorami! 


Zagroda Felicji Curyłowej
Filia Muzeum Etnograficznego
Oddziału Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Zalipie 135, 33-210 Olesno

Kwietne motyw na ręce i twarzy kobiety
28 Maja, 2025
Muzeum Etnograficzne
Uśmiechnięta kobieta stojąca na tle malowanej w kwiaty ściany w Zalipiu
27
Marca
2025

Z malowanej wsi – zalipiańskie opowieści. Spotkanie z Janiną Kruk

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie zaprasza w czwartek, 27 marca, na wyjątkowe spotkanie z Janiną Kruk – jedną z najwybitniejszych przedstawicielek malarstwa zalipiańskiego.
Janina Kruk od niemal 50 lat tworzy barwne malunki, którymi zdobi nie tylko wnętrze domu, ale także stajnie, piwnice oraz przedmioty codziennego użytku. Jej prace pełne są kwiatów, kogutów i pawi, a kompozycje zachwycają harmonią kolorów i form. 

Na ścianie piwnicy namalowany jest kolorowy paw otoczony kwiatami


- Kiedy maluję, odpoczywam. To właśnie w trakcie malowania przychodzą mi do głowy pomysły, jakie kwiaty znajdą się na obrusie, talerzu czy ścianie – mówi Janina Kruk.


Podczas spotkania artystka opowie o swojej twórczości i zaprezentuje malowanki wykonane na różnych podłożach.. Nie zabraknie także pokazu malowania, a zainteresowani będą mieli okazję zakupić unikatowe, ręcznie zdobione wyroby. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (ul. Krakowska 10) w czwartek, 27 marca o godz. 11:00. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona.

Bukiety kwiatów polnych, słoneczników namalowane na ścianie budynku gospodarczego i drzwiach garażu

Przypomnijmy, że fenomen zdobienia wzorami kwiatowymi domów, budynków gospodarczych i przedmiotów na Powiślu Dąbrowskim sięga  XIX wieku. Ta unikatowa w skali Europy tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jej kontynuację wspiera konkurs sztuki ludowej „Malowana Chata”, który każdego roku, po uroczystości Bożego Ciała, gromadzi blisko 100 uczestników. Mieszkańcy Zalipia i okolic malują motywy roślinne na ścianach swoich domów, a prace ocenia komisja konkursowa złożona m.in. z etnografów. Jedną z największych atrakcji turystycznych Zalipia jest miniskansen – „Zagroda Felicji Curyłowej”, prowadzony przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

plakat do wydarzenia
 

19 Marca, 2025
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
książka Malarki z Powiśla Dąbrowskiego
17
Stycznia
2025

Zalipie – wieś, gdzie kwiaty rozkwitają przez cały rok!

W Domu Malarek w Zalipiu odbyła się promocja wyjątkowej książki „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”, poświęconej ponad 130-letniej tradycji malowania kwiatowych wzorów na domach, budynkach i przedmiotach. W liczącej 320 stron publikacji znalazło się aż 850 zdjęć, w tym archiwalne fotografie, które ukazują artystyczny dorobek ponad 100 malarek.
Autorka, Urszula Gieroń, podkreśla, że książka upamiętnia dawne twórczynie i pokazuje współczesne artystki, które kontynuują rodzinne tradycje. Wydawnictwo trafi do szkół, bibliotek i instytucji kulturalnych w kraju.
Podczas promocji wydawnictwa w Domu Malarek w Zalipiu dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab uroczyście przekazał książki malarkom, ich rodzinom, spadkobiercom. W ramach wydarzenia odbył się również koncert zespołu ludowego 
z Powiśla Dąbrowskiego w składzie: Joanna Piątek – skrzypce, Wojciech Król – akordeon i Maciej Maliczowski – kontrabas.
📖 „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” wydało Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Niech kwiatowe motywy Zalipia nadal inspirują i zachwycają! 🌼
21 Stycznia, 2025
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
5
Października
2024

„Weekend seniora z kulturą”. Już w najbliższy weekend 5-6 października 2024

„Weekend seniora z kulturą”. Już w najbliższy weekend 5-6 października 2024

Start: 2024-10-05 08:00:00
Koniec: 2024-10-06 17:00:00
 

Muzeum Ziemi Tarnowskiej po raz kolejny włącza się w akcję: „Weekend seniora z kulturą”. Już w najbliższy weekend (5-6 października 2024) seniorzy będą mogli odwiedzić nasze muzea bezpłatnie . Zapraszamy w godzinach pracy poszczególnych oddziałów i filii w Tarnowie, Dębnie, Dołędze, Wierzchosławicach i Zalipiu!


 

Logo Muzeum ziemi Tarnowskiej

 

 

 

4 Października, 2024
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
2
Czerwca
2024

Finał Malowanej Chaty

61 . konkurs Malowana Chata
 

Finał Malowanej Chaty

 
W tym roku przypadła 61. edycja organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej Konkursu „Malowana Chata”. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 2 czerwca 2024r. w Domu Malarek w Zalipiu.
Głównym celem Konkursu od dziesięcioleci organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tego zjawiska. W Konkursie wzięli udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, w tym Zalipia określanego mianem „Malowanej Wsi”. Uczestnicy rywalizowali m.in. w kategoriach nowych malatur oraz zachowania dawnych, już istniejących.
Podczas finału Konkursu:
ogłoszono wyniki i rozdano nagrody;
odbyła się promocja publikacji będącej pokłosiem międzynarodowej sesji „Tradycja malowanych domów w Europie Środkowo-Wschodniej” zrealizowanej podczas jubileuszowej, 60. edycji Konkursu „Malowana Chata”.
Po oficjalnej części, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek w Zalipiu oraz Dom Malarek zaprosili uczestników z rodzinami na festyn „Zalipiańskie Pasje”.
W jego trakcie odbyły się:
ogólnodostępne warsztaty plastyczne „Zalipiańskie malowanki”,
występ Szkolnego Zespołu Folklorystycznego „Mali Zalipianie, Grupy Regionalnej z Uszwi okraszony gadką w wykonaniu Krzysztofa Ryndaka z Siedliszowic, Zespołu Folklorystycznego „Otfinowianie” – pieśni, piosenki i tańce Powiśla Dąbrowskiego i Regionu Krakowskiego.
Dzieci mogły pobawić się z animatorami z Ani Mani.
Na zakończenie odbył się koncert folkowej grupy instrumentalno-wokalnej „Turnioki” oraz biesiada przy muzyce tanecznej z DJ Marko.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
 
6 Czerwca, 2024
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
29
Maja
2024

Konkurs „Malowana Chata” – edycja 61 – plan wydarzenia

Konkurs „Malowana Chata” – edycja 61 – plan wydarzenia

Konkurs „Malowana Chata” – edycja 61 – plan wydarzenia

Start: 2024-05-30 00:00:00
Koniec: 2024-06-02 15:00:00
Zalipie

W tym roku przypada 61. edycja organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej Konkursu „Malowana Chata”. Objazd zgłoszonych do Konkursu zagród przez komisję jurorów odbędzie się
w dniach 30 maja-1 czerwca a uroczyste ogłoszenie wyników 2  czerwca 2024r. w Domu Malarek w Zalipiu.

Głównym celem Konkursu od dziesięcioleci organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tego zjawiska. W Konkursie biorą udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, w tym Zalipia określanego mianem „Malowanej Wsi”. Uczestnicy rywalizują m.in. w kategoriach nowych malatur oraz zachowania dawnych, już istniejących.

Program Konkursu:

30.05.-01.06.2024 r. – objazd zagród i ocena zgłoszonych prac przez komisję konkursową.

2.06.2024 r., godz. 15.00 – finał Konkursu:

  • ogłoszenie wyników i rozdanie nagród;
  • promocja publikacji będącej pokłosiem międzynarodowej sesji „Tradycja malowanych domów w Europie Środkowo-Wschodniej” zrealizowanej podczas jubileuszowej, 60. edycji Konkursu „Malowana Chata”

W dniu ogłoszenia wyników Konkursu „Malowana Chata”, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek w Zalipiu oraz Dom Malarek zapraszają na festyn „Zalipiańskie Pasje”, który odbędzie się przed Domem Malarek w Zalipiu.

Plan Wydarzenia:

  • 11:00, 12:15, 13:30 – ogólnodostępne warsztaty plastyczne „Zalipiańskie malowanki” (grupy max.20 osobowe);
  • 16:30 – występ Szkolnego Zespołu Folklorystycznego „Mali Zalipianie;
  • 17:00 – występ Grupy Regionalnej z Uszwi okraszony gadką w wykonaniu Krzysztofa Ryndaka z Siedliszowic;
  • 18:00 – występ Zespołu Folklorystycznego „Otfinowianie” – pieśni, piosenki i tańce Powiśla Dąbrowskiego i Regionu Krakowskiego;
  • 18:30 – program animacyjny dla dzieci „Zabawa na całego z Ani Mani” z Tarnowa;
  • 19:30 – koncert folkowej grupy instrumentalno-wokalnej „Turnioki”;
  • 20:30 – 00:00 –  biesiada przy muzyce tanecznej z DJ Marko, dmuchany plac zabaw dla dzieci, stoiska gastronomiczne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

17 Maja, 2024