Zalipie w Tarnowie – otwarcie wystawy „W malowanej chacie Felicji Curyłowej” [FOTO]

W poniedziałek, 23 kwietnia w oddziale Muzeum Etnograficzne odbył się wernisaż wystawy „W malowanej chacie Felicji Curyłowej”.

Celem wystawy jest pokazanie bogatego dorobku twórczego tej wiodącej zalipiańskiej malarki, a jednocześnie propagatorki unikatowej ludowej sztuki zdobniczej. Wystawa organizowana jest w Tarnowie, ponieważ filia Muzeum Okręgowego – Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu jest obecnie nieczynna z powodu trwającego remontu.

Wystawa czasowa, do 30 września 2018 r.

Zwiedzający mają możliwość podziwiać kuchnię –„izbę czarną” wraz z oryginalnym wyposażeniem i elementami zdobniczymi autorstwa F. Curyłowej.  Szczególną uwagę zwraca w niej tradycyjny piec z okapem, z barwną, kwiatową malaturą, a także liczne stare sprzęty jak: ławy, kredens z malowanymi naczyniami, skrzynia. Ściany i powała zdobione będą barwnymi, kwiatowymi motywami i dekorowane zawieszonymi malowankami, oleodrukami i starymi fotografiami. Całości dopełniają wyroby papieroplastyki: liczne bukiety z bibułowych kwiatów, rózga weselna i wielkanocna palma.

W izbie tej znajduje się także łóżko zaścielone malowaną kapą i ułożonymi wysoko haftowanymi poduszkami oraz zawieszone na ścianie malowane zalipiańskie makatki zwane „dywanami”. Wyeksponowany jest także strój ludowy, który wykonała i nosiła Felicja Curyłowa.

Prezentacja wszystkich odświeżonych lub poddanych konserwacji eksponatów pochodzących z Zalipia wzbogacona jest o dodatkowe artefakty. Są to nie pokazywane do tej pory malowanki, wycinanki, papieroplastyka oraz ceramika, a także tkaniny projektowane przez tą wszechstronną artystkę. Udostępniamy też archiwalne fotografie malarki. Wystawie towarzyszy projekcja filmu oraz inne formy multimedialne pokazujące szerzej zalipiańską twórczość.

Fotogalerię wykonał Robert Moździerz.

O wystawie w mediach:

kultura.tarnow.pl

it.Tarnow.pl

TarnowskieInfo.pl [FOTO]

RDN Małopolska

zVami.tv

w malowanej chacie felicji curylowej