miejsce: Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej
temat: „
Nadzieja w męstwie, wiara w zwycięstwie” – zajęcia dotyczące historii i uzbrojenia husarii prowadzone w ramach Bonu Kultury

liczba osób w grupie: 6
czas trwania: 1-1,5 godz.
wiek uczestników: od 10 lat wzwyż

opis: Zajęcia muzealne ukazujące dokonania husarii na tle wydarzeń historycznych rozgrywających się w Europie XVII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem czasów panowania Jana III Sobieskiego.

Uczestnikom zajęć zostanie przybliżone uzbrojenie husarii za pomocą eksponatów i replik. Poznają technikę walki husarii, jej przeciwników i najważniejsze bitwy, jakie zostały stoczone przez tę formacje. Mapa przedstawiająca granice dawnej Rzeczpospolitej ukaże im wielkość terytorialną dawnej Polski, karty pracy zaktywizują grupę, własnoręcznie wykonane szyszaki – hełmy husarskie pozwolą sprawdzić swoje zdolności manualne i będą pamiątką dla uczestników po zakończonych zajęciach. Natomiast gra oparta na teleturnieju „Jeden z dziewięciu” pozwoli na utrwalenie zdobytej wiedzy. Innowacja: na zadane pytania z kart uczniowie odpowiadają grupowo.

Zajęcia są dostosowane do grup z niepełnosprawnością wzroku poprzez: audiodeskrypcję opisującą zagadnienia husarii, umieszczone na stronie muzealnej, z którymi grupa może zapoznać się przed przyjazdem i przygotować do zajęć. Grupie zostaną udostępnione w trakcie zajęć : repliki broni, rozsypanka z trójwymiarowych literek oraz tyflografika mapy Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

cena: 0,50 zł dla grup  spoza gm. Tarnów, 5,50 zł dla grup z gm. Tarnów.

Zajęcia realizowane w ramach projektu BON KULTURY, finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.