Ekspozycja stała w Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Ekspozycja stała w Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej poświęcona jest organizacji armii polskiej w okresie międzywojennym oraz wysiłkowi zbrojnemu Polaków podczas II Wojny Światowej.

Zgromadzono w niej pamiątki historyczne, broń, umundurowanie oraz dokumenty związane z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego oraz jej wybitnych przedstawicieli z regionu tarnowskiego. Na ekspozycji stałej zobaczyć można między innymi oryginalny mundur generała Odrowąża Zawadzkiego z okresu II wojny czy też kurtkę i furażerkę wojskową Zbigniewa Baszaka, stanowiące przykład ubrania partyzanckiego, znajdujący potwierdzenie w zachowanych archiwalnych fotografiach.

Główny nacisk prezentowanej ekspozycji, którą stanowią plansze informacyjne, elementy wyposażenia wojskowego, reprinty prasy i ulotek z epoki, skierowany jest na region tarnowski. Stąd osobna ekspozycja poświęcona historii i tradycji stacjonującego w Tarnowie w okresie międzywojennym 16 pułku piechoty, który uczestniczył aktywnie w życiu społecznym i kulturowym miasta oraz działalności Armii Krajowej na ziemi tarnowskiej, między innymi słynnej, brawurowej akcji przetransportowania drogą lotniczą do Anglii przechwyconych przez partyzantów elementów niemieckiej rakiety V-2.

Dużą atrakcją Izby Pamięci jest zbrojownia, w której zgromadzono szereg interesujących elementów uzbrojenia z okresu II wojny światowej. Zwiedzający mogą zobaczyć w niej między innymi: ciężki karabin maszynowy wzór 1910, pistolet maszynowy Sten oraz pistolet TT (Tulski Tokariewa, potocznie zwany tetetką).