Obraz ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie na wystawie w Warszawie

Jeszcze tylko do najbliższej niedzieli, 13 czerwca, będzie można zobaczyć w Zamku Królewskim w Warszawie wystawę pt. „Arcydzieła Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”.

Na wystawie pokazano siedem arcydzieł malarskich, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, wypożyczonych specjalnie na tę okoliczność przez Muzea Watykańskie w Rzymie. Są to: „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską”  Fra Angelica, „Święty Mateusz z aniołem” Guida Reniego, „Uczynki miłosierdzia” Olivuccia di Ciccarellego, ”Odkupiciel” Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, „Święta Trójca z martwym Chrystusem” Ludovica Carracciego, „Madonna z Dzieciątkiem” Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i „Obserwacje astronomiczne” Donata Cretiego.

Obok prezentowanych arcydzieł malarskich i realiów związanych ze św. Janem Pawłem II, w tak znakomitym zestawieniu, można zobaczyć obraz „Ecce Homo”, autorstwa Carlo Dolci, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Carlo Dolci (1616-1686) był jednym z najwybitniejszych malarzy florenckiego „Seicenta”. Od najmłodszych lat był człowiekiem bardzo wierzącym, co odzwierciedliło się w jego twórczości. Artysta specjalizował się w malowaniu niewielkich obrazów przeznaczonych do prywatnej adoracji. Obraz „Ecce Homo” zakupiony w Rzymie, pochodzący ze zbiorów książąt Sanguszków, jest tego znakomitym przykładem.

Potwierdzenie jego atrybucji miało miejsce w 2000 roku i zostało opisane przez dr Angelę Z. Sołtys w artykule pt. Nieznana wersja „Ecce Homo” Carlo Dolciego z 1635 roku, w The Burlington Magazine (Londyn, 2003).

Po zakończeniu wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie, obraz „Ecce Homo” powróci do na swoje miejsce, na ekspozycję w tarnowskim Ratuszu.

Szczegóły dotyczące wystawy znaleźć można na stronie internetowej Zamku Królewskiego w Warszawie

(bb)