Rozplanowanie przestrzeni parter Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci – youtube
Opis przestrzeni Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci – parter.
RECEPCJA
Po przekroczeniu listwy progowej drzwi wejściowych znajdziemy się w pierwszym, niedużym pomieszczeniu – recepcji. Jest to sala o wymiarach około 3 metry długości, 5 metrów szerokości. W tej części budynku dominuje dzienne światło.
Na lewo od wejścia mieści się lada recepcji, obok plan tyflograficzny parteru. Na wprost drzwi wejściowych znajdują się gabloty z książkami i pamiątkami do kupienia.
Na prawo od wejścia, mamy wieszak na ubrania, stół i krzesło. Na tej samej ścianie w jej dalszym rogu jest przejście na ekspozycję. Idziemy w tę stronę, po paru krokach stajemy przed szklaną ścianą. Robimy obrót w lewo.
Przed nami korytarz, idziemy prosto i po około 4 metrach dojdziemy do barierek, zazwyczaj są one otwarte. Po ich minięciu po lewej stronie mamy schody. Po prawej ręce jest wyjście z ekspozycji. Idziemy dalej prosto i po kilku krokach, po prawej stronie jest wejście na ekspozycję. Są to jasne przesuwne drzwi, zawsze otwarte. Na wprost drzwi, po naszej lewej stronie jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Odwracamy się twarzą do wejścia na ekspozycję.
SALA EKSPOZYCYJNA – PRZYSIĘGA AK
Wchodzimy z korytarza do małego, kwadratowego pomieszczenia. Na planie tyflograficznym sala opisana jest jako „Przysięga AK”. Jest tu dość ciemno, oświetlenie jest delikatne, imitujące światło świec. Stoimy przed słupem, na którym wypisana jest rota przysięgi Armii Krajowej. Mijamy słup z lewej bądź prawej strony, po dwóch krokach jesteśmy w kolejnym pomieszczeniu.
TARNOWSKIE PUŁKI
Kolejną przestrzeń ekspozycyjną oznaczono jako „Tarnowskie Pułki”. Oświetlenie sztuczne. Pomieszczenie ma kształt litery „L”. Ekspozycja w tej części zaznajamia z tarnowskimi pułkami oraz początkiem drugiej wojny światowej.
Na ścianie prawej od wejścia, na wyciągniecie ręki mamy przyścienną gablotę, w niej eksponaty związane z wojskiem polskim Drugiej Rzeczpospolitej, między innymi płaszcz mundurowy, rogatywka, szabla. Na wprost wejścia jest zawieszony ekran, na którym wyświetlane są informacje o wspomnianych pułkach. Skręcamy w lewo, po trzech krokach zatrzymujemy się. Pozostała przestrzeń sali znajduje się po naszej lewej ręce i na wprost nas. Jej wymiary to długość. 3,5 metra, szerokość 4,5 metra. Na lewo od nas mamy gablotę przyścienną, zajmuje ona całą długość ściany. Znajdują się tutaj przedmioty związane
z tarnowskimi pułkami, jak na przykład zestaw mundurowy, menażka. Na wprost tej gabloty, na przeciwległej ścianie jest kolejna, sięga ona do połowy ściany. Umieszczono w niej eksponaty związane z Korpusem Ochrony Pogranicza. Są to: kurtka mundurowa, czapka, pistolet sygnałowy. Pozostałą jej powierzchnię zajmuje wieszak z mundurami, można je przymierzyć. Wieszak częściowo jest otoczony workami, które imitują okopy. Na ścianie prostopadłej do ściany z wieszakiem i gablotą jest kolejna gablota przyścienna, a w niej muzealia nawiązujące do okupacji niemieckiej. Są to między innymi pałka do bicia, kenkarty, hełm niemiecki. Gablotę ogranicza przejście do kolejnego pomieszczenia, które znajduje się po naszej prawej ręce. Odwracamy się w prawo, w kierunku tegoż przejścia.
SALA EDUKACYJNA I ŻYCIE NA WSI I W MIEŚCIE
Aby przejść do kolejnych pomieszczeń z sali „Tarnowskie Pułki” odwracamy się w prawo i po dwóch krokach jesteśmy w pomieszczeniu szerokim na ponad 6 metrów i długim na 4,5 metra. Oświetlenie sztuczne. Przechodzimy przez środek sali do kolejnego pomieszczenia. Idąc, po prawej stronie mamy salę edukacyjną, gdzie podczas zajęć są rozłożone krzesła oraz pomoce edukacyjne. Na lewo mamy zawieszony duży ekran, na którym wyświetla się niemy film o okupacji hitlerowskiej w Tarnowie i okolicach.
SALA generała Baszaka i Działalności Polskiego Państwa Podziemnego
Wchodzimy do niej z pomieszczenia, gdzie jedna jej część jest salą edukacyjną, druga za pomocą filmu przedstawia życie na wsi i w mieście w czasie okupacji. Oświetlenie sztuczne. Sala o wymiarach ponad 9 metrów szerokości i 6 metrów długości. W przeważającej części w gablotach prezentowana jest broń z okresu drugiej wojny światowej.
Na lewo od wejścia jest gablota przyścienna. W niej przedmioty związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Obczyźnie, na przykład mundur i odznaki. Na ścianie prostopadłej do niej, niedaleko gabloty mamy zawieszony ekran, na którym wyświetlany jest film ze wspomnieniami generała Zdzisława Baszaka, który walczył podczas wojny z Niemcami. Na wprost wejścia umieszczono kolejną gablotę przyścienną, która zajmuje ponad połowę powierzchni ściany, a w niej broń ręczna używana w czasie walk w drugiej wojnie światowej. W prawym rogu pomieszczenia, za wspomnianą gablotą mieści się mała salka zw. „Tajną drukarnią”.
Na ścianie, gdzie jest wejście do „Sali generała Baszaka i Działalności Polskiego Państwa Podziemnego”, na prawo mamy zawieszone skrzydło samolotu z informacją o „Akcji Trzeci Most”, za nim ekran z biogramami żołnierzy Armii Krajowej i ławkę do siedzenia a za nią wejście do kolejnej sali.
Na środku opisywanego pomieszczenia, na wprost wejścia jest gablota wolnostojąca z ciężkimi karabinami maszynowymi i filar z informacjami o „Akcji Burza”. Obie konstrukcje są od siebie oddalone o około 2 metry.
TAJNIA DRUKARNIA
Salka o wymiarach 3 metry na 3 metry. Oświetlenie dzienne. Wchodzimy do niej z „Sali generała Baszaka i działalność Polskiego Państwa Podziemnego”. Wejście znajduje się obok gabloty przyściennej, mieszczącej się na tyłach sali. W małym pomieszczeniu, na lewo od wejście jest stół z maszyną do pisania, dalej prasa drukarska. Na prawo od wejścia, w rogu salki stoi szafa. Na lewo od szafy jest wyście z pomieszczenia. Wychodząc przez nie dostajemy się znów do „Sali generała Baszaka i działalność Polskiego Państwa Podziemnego”. Po lewej stronie mamy umieszczoną w ścianie gablotę z muzealiami dotyczącymi harcerstwa. Są w niej kurtka i czapka oraz odznaki. Na wprost wyjścia z drukarni jest długa sala, przypominająca korytarz, w którym umieszczono dwie wystawy. Pierwsza związana z Pierwszym Transportem Więźniów do Auschwitz, druga z żołnierzami wyklętymi.
PIERWSZY TRANSPORT WIĘŹNIÓW DO AUSCHWITZ i ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
Do kolejnego pomieszczenia wchodzimy z „Sali generała Baszaka i działalności Polskiego Państwa Podziemnego”.
Jest to długa sala o wymiarach 9 na prawie 2 metry, przypomina ona korytarz. Oświetlenie sztuczne. Na lewo mamy kopię wagonu, którym polscy oficerowie byli przewożeni do Katynia, po prawej ręce jest gablota z pamiątkami z obozu z Auschwitz, która ogrodzona została drutem przypominającym drut kolczasty. Są w niej listy, szachy, uniform więźnia.
Za małym przewężeniem jest kolejna wystawa dotycząca „Żołnierzy Wyklętych”. Na białych ścianach, na różnych wysokościach umieszczone są małe monitory, na których wyświetlane są informacje.
Ściany mają nieregularny kształt, przypominają kanciaste fale. Na końcu pomieszczenia są drzwi do wyjścia. Otwierane są do środka. Po ich przekroczeniu znajdziemy się w korytarzu, na wprost schodów. Skręcamy w lewo i po około 4 metrach, skręcamy w prawo aby znaleźć się w recepcji.