Uroczystości w tarnowskim ratuszu

13 lutego 2023 r. tarnowski Ratusz stał się miejscem niezwykłej i doniosłej uroczystości, podczas której oficjalnie zaprezentowano nabytą przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, kolekcję ceramiki i szkła, pochodzącą z dawnego depozytu książąt Sanguszków. Wydarzeniu towarzyszyła promocja katalogu: „Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie historii”.

Podczas spotkania swoją obecnością zaszczycili nas: Paul Franҁois Roman Księcia Sanguszko, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Iwona Gibas oraz Marta Malec-Lech – Członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego, którzy wraz z Kazimierzem Kurczabem – dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, złożyli podpisy pod symbolicznym aktem potwierdzającym obecność kolekcji w zbiorach Muzeum.

W uroczystości wzięli ponadto udział:
– bp Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej
– Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
– Dariusz Gawęda – zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
– członkowie Rady Muzeum na czele z przewodniczącym prof. dr. hab. Janem Święchem,
– posłowie na Sejm Rzeczypospolitej: Anna Pieczarka, Urszula Augustyn, Norbert Kaczmarczyk,
– samorządowcy oraz dyrektorzy instytucji kultury,
– pracownicy Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Podczas promocji katalogu: „Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie historii”, głos zabrały autorki obu tomów wydawnictwa – Manuela Stadnicka-Hoffman oraz Barbara Bułdys, które przybliżyły zgromadzonym historię kolekcji oraz najbardziej reprezentatywne jej elementy.
Wydarzenie uświetnił swoim występem chór „Rondine” działający przy Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie pod dyrekcją Katarzyny Wrony.