Finał Malowanej Chaty

W tym roku przypadła 61. edycja organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej Konkursu „Malowana Chata”. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 2 czerwca 2024r. w Domu Malarek w Zalipiu.
Głównym celem Konkursu od dziesięcioleci organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tego zjawiska. W Konkursie wzięli udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, w tym Zalipia określanego mianem „Malowanej Wsi”. Uczestnicy rywalizowali m.in. w kategoriach nowych malatur oraz zachowania dawnych, już istniejących.
Podczas finału Konkursu:
 ogłoszono wyniki i rozdano nagrody;
odbyła się promocja publikacji będącej pokłosiem międzynarodowej sesji „Tradycja malowanych domów w Europie Środkowo-Wschodniej” zrealizowanej podczas jubileuszowej, 60. edycji Konkursu „Malowana Chata”.
Po oficjalnej części, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek w Zalipiu oraz Dom Malarek zaprosili uczestników z rodzinami na festyn „Zalipiańskie Pasje”.
W jego trakcie odbyły się:
ogólnodostępne warsztaty plastyczne „Zalipiańskie malowanki”,
 występ Szkolnego Zespołu Folklorystycznego „Mali Zalipianie, Grupy Regionalnej z Uszwi okraszony gadką w wykonaniu Krzysztofa Ryndaka z Siedliszowic, Zespołu Folklorystycznego „Otfinowianie” – pieśni, piosenki i tańce Powiśla Dąbrowskiego i Regionu Krakowskiego.
 Dzieci mogły pobawić się z animatorami z Ani Mani.
 Na zakończenie odbył się koncert folkowej grupy instrumentalno-wokalnej „Turnioki” oraz biesiada przy muzyce tanecznej z DJ Marko.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.