Co kryła ołowiana tuba z tarnowskiego Grobu Nieznanego Żołnierza?
Władze Tarnowa przeprowadziły renowację tarnowskiego Grobu Nieznanego Żołnierza przed uroczystościami 90 lecia obchodów odzyskania niepodległości. W trakcie prac remontowych odkryto pięć metalowych pojemników, z których trzy zawierają ziemię z pól bitewnych. Jedna ołowiana tuba, którą odnaleziono pod główną płytą pomnika mogła zawierać jakieś dokumenty.
We wtorek, 7 października 2008 r. w tarnowskim Muzeum Okręgowym odbyło się publiczne otwarcie ołowianego pojemnika, w którym uczestniczyli ówczesny prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała i dyrektor Muzeum – Adam Bartosz.
Po rozcięciu pogiętej, ołowianej tuby został wyjęty dokument, który był owinięty w woskowany papier. Po rozwinięciu arkusza prezydent Tarnowa odczytał akt erekcyjny, sporządzony w 1931 roku na pamiątkę zbudowania Pomnika Nieznanego Żołnierza. Drugi, mniejszy pojemnik składał się z podwójnej osłony. Zewnętrzną stanowiła mocno już skorodowana rura stalowa, wewnętrzną natomiast szczelnie zalutowany pojemnik ołowiany, w którym po rozcięciu, znaleziono ściśle zwinięty zwitek papierowy. Niestety, korozja objęła również wnętrze tej rury i rozpostarcie tego dokumentu nie było możliwe bez jego uszkodzenia. Na wniosek specjalistów z Muzeum podjęto decyzję o przekazaniu tego dokumentu do specjalistycznej pracowni konserwacji papieru. Na poznanie zawartości tego pojemnika trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy.
Kopia wydobytego aktu erekcyjnego zostanie umieszczona w nowym, szczelnym pojemniku, wraz z dokumentem upamiętniającym tegoroczny remont Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie zamurowana dla potomnych.
Przez pierwszą dekadę po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. miejscem, gdzie koncentrowały się uroczystości ku czci poległych był pomnik A. Mickiewicza na placu Kazimierza Wielkiego . Nocą z 20 na 21 czerwca 1925 r. ktoś położył tam płytę z napisem “Nieznanemu Żołnierzowi Polskiemu poległemu za Ojczyznę 1914 – 1920”. Dzięki staraniom tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów w 1931 r. zbudowano Pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza. Nadano mu formę mogiły wykonanej ze sztucznego porfiru i głazów narzutowych, pochodzących z rozebranego pomnika bitwy pod Sokalem (który stał przed dzisiejszą pocztą przy ul. Mickiewicza.), zwieńczonej wielościennym modernistycznym postumentem, na którym umieszczony został metalowy znicz. Do dziś stanowi on miejsce obchodów w Tarnowie najważniejszych świąt państwowych.