1 lipca – światowy Dzień Architektury

Bernardo Bellotto to włoski malarz, którego większość zna pod pseudonimem Canaletto. Popularność zdobył jako wybitny twórca wedut, a w szczególności tych znajdujących się w Zamku Królewskim w Warszawie. Przedstawiają one widoki przedrozbiorowej stolicy. Zanim jednak artysta zadomowił się na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego prawie dwadzieścia lat spędził w Dreźnie. Tam też, na usługach Augusta III Wettyna stworzył między innymi szereg widoków ukazujących architekturę Drezna. Dziesięć grafik Bellotta z tego okresu jest częścią kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Z okazji światowego Dnia Architektury chcielibyśmy zaprezentować Państwu jedną z nich. „Galeria Królewska w Dreźnie” wykonana została techniką akwaforty na grubym, kremowym papierze żeberkowym. Jest to weduta z widokiem na drezdeński Nowy Rynek z barokowym kościołem Marii Panny w tle. Z kolei z lewej strony kompozycji widoczny jest renesansowy budynek, wówczas pełniący funkcję Drezdeńskiej Galerii Obrazów. Dopełnieniem architektury są scenki rodzajowe ukazujące życie mieszkańców miasta pochodzących z różnych warstw społecznych. Jest to dość charakterystyczny element malarstwa wedutowego Canaletta.