150. Lecie urodzin Wincentego Witosa.

W tym roku obchodzimy 150. Lecie urodzin Wincentego Witosa, ikony polskiego ruchu ludowego
i trzykrotnego premiera II RP.

W Polsce działa 68 szkół ,które noszą  imię tego wybitnego męża stanu . Muzeum Wincentego Witosa od lat prowadzi z nimi szeroką współpracę mającą na celu przybliżać młodzieży postać tego nieprzeciętnego człowieka. W tym jubileuszowym roku nasze muzeum ogłosiło konkurs historyczny pt. WINCENTY WITOS ( 1874-1945 ) CHŁOPSKI MĄŻ STANU Z WIERZCHOSŁAWIC adresowany właśnie dla szkół noszących imię Wincentego Witosa. Pierwszy, wewnątrzszkolny etap konkursu odbył się w dniu 25 kwietnia 2024 r., i przeprowadzony był w formie testu online poprzez utworzony do tego celu  Formularz Google. Wyłonieni tym sposobem laureaci zmierzą się ze sobą w wielkim finale, który zostanie przeprowadzony w Wierzchosławicach w dniu 11 listopada 2024 r. Finał mający formę odpowiedzi ustnych na 3 wylosowane pytania wyłoni trzech laureatów konkursu. Zakres wymaganej wiedzy, którym powinni wykazać się uczestnicy obejmuje lata życia Wincentego Witosa 1874 -1945 i podzielony jest na 7 bloków tematycznych: • młodość Wincentego Witosa; • okres odzyskania niepodległości Państwa Polskiego i udział W. Witosa; • okres premierostwa 1920, 1923,1926; • proces brzeski i emigracja polityczna; • okupacja niemiecka 1939-1945; • śmierć Wincentego Witosa; • spuścizna materialna i ideowa po Wincentym Witosie.

Ogólnopolski konkurs historyczny organizowany jest przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Patronat nad konkursem sprawuje Minister Edukacji Narodowej w Warszawie.