27 września – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
Tego dnia, niespełna miesiąc po ataku III Rzeszy na Polskę, w oblężonej Warszawie z inicjatywy gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz grupy oficerów zastała powołana Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, której zadaniem była kontynuacja walki z naszymi dwoma okupantami: Niemcami i Sowietami. 4 grudnia 1939 r. premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym, którą 14 lutego 1942 r. przekształcono w Armię Krajową.
Polskie Państwo Podziemne zajmowało się nie tylko walką zbrojną. Oprócz struktur wojskowych obejmowało administrację na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową.
Całość podlegała rządowi emigracyjnemu, który wraz z prezydentem Władysławem Raczkiewiczem, najpierw z Francji, a następnie z Wielkiej Brytanii, kierował walką o niepodległość.
W zajętym przez agresorów kraju Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową, które mimo okupacji polskich ziem zachowało ciągłość prawną państwa polskiego.
Zainteresowanych historią II wojny światowej, funkcjonowaniem struktur Polskiego Państwa Podziemnego, także na terenie okupowanego Tarnowa, zapraszamy do Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci, gdzie zobaczą Państwo bogatą ekspozycję poświęconą tym zagadnieniom. Uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zapraszamy na zajęcia muzealne.
Oferta edukacyjna oddziału na stronie Muzeum: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/regionalne-centrum-edukacji-i-pamieci/oferta-edukacyjna/