9 września Międzynarodowy Dzień Urody
9 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Urody.
Jednym z najczęściej używanych, jak i najstarszych środków, które pozwalają nam dbać o wygląd i higienę jest mydło.
Archeologiczne dowody świadczą, że jako pierwsi wynaleźli je Babilończycy, a jego korzenie sięgają 2800 r. p.n.e. W Europie najpierw wytwarzano je z tłuszczu zwierzęcego, jednak pod napływem mydła z krajów arabskich rozpoczęto jego produkcję z oliwy z oliwek. Takie mydło nadal produkowane jest w Marsylii, która od średniowiecza jest stolicą europejskiego mydlarstwa. Od tamtego czasu mydła towarzyszyły ludzkości mimo dziejowych zawirowań. Nie inaczej było w strasznych czasach II wojny światowej.
Na fotografii prezentowane jest oryginalne mydło „Alboril” wyprodukowane w okresie międzywojennym w opakowaniu kartonowym. Jego producentem była istniejąco od 1874 do ok. 1945 r. Fabryka Chemiczna P. Strahl & Co. w Szopienicach. Producenci dużą wagę przykładali do reklamy swoich produktów. Na opakowaniu widnieje hasło „Najprzedniejsze mydło pachnące do prania i mycia”. Tego typu towary w czasach okupacji stały się dobrem luksusowym. Dlatego bywały częstym obiektem kradzieży. Większość społeczeństwa, nie mogąc sobie pozwolić na mydła fabryczne, produkowała mydło domowymi sposobami z odpadków tłuszczowych. Ich metody produkcji często rozpowszechniano w specjalnych broszurach. Tak proste metody pozwalały na zachowanie minimum higieny w okresie wojennym. Warto nadmienić, że kiedyś w Tarnowie, poczynając od 1930 r. w Domu Mikołajowskich funkcjonowało Muzeum Higieny.
Mydło prezentowane na zdjęciu, jak i inne obiekty codziennego użytku z okresu II wojny światowej, można zobaczyć w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci, oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie, w którym stała ekspozycja poświęcona jest aspektom związanym z II wojną światową, ze szczególnym uwzględnieniem historii Tarnowa i regionu. Serdecznie zapraszamy.
Ciekawostka: Rozpoczęcie produkcji mydła w płynie okazało się prawdziwą rewolucją. Opatentowane zostało przez Williama Sheppharda w 1865 r., a jego użycie stało się powszechne w miejscach publicznych. Mydło w płynie w dozowniku pojawiło się na rynku dopiero około 1980. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie bez mydła w takiej formie.