Festiwal EMANACJE w Muzeum Zamek w Dębnie
Rozpoczęła się szósta edycja Festiwalu Emanacje. Jeden z koncertów tego wyjątkowego cyklu odbędzie się w oddziale naszego Muzeum na zamku w Dębnie. 22 lipca wystąpi duet Klaudiusz Baran/Michał Nagy.
W programie:
Astor Piazzolla – Histoire du Tango
- Bordel 1900
- Cafe 1930
- Nightclub 1960
Astor Piazzolla – Chiquilin de Bachin
Eduardo Arolas – El Marne
Ariel Ramirez – Alfonsina y el mar (ar. Jorge Cardoso)
Fernando Bustamante – Misionera (ar. Jorge Morel)
Sid Hille – Promenades:
- Giverny
- Rue d’Orseil
Coco Nelegati:
- Anoche te vi
- Hoy en dia
- Maňana vemos
Thomas Gubitsch – Villa Luro
Michał Nagy
Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Wojewodztwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Od 1997 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie w stopniu doktora habilitowanego. Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.
Występuje jako solista, jest także wspołtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. Jest również członkiem zespołu Hirundo Maris, założonego przez Ariannę Savall i Pettera Udlanda Johansena. Występuje także w duecie z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkiem Pawłem Wajrakiem, oboistą Arkadiuszem Krupą i bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. Michał Nagy gra na gitarze Mario Rosazza Ferraris, używa strun D’Addario.
Klaudiusz Baran
Urodził się w Przemyślu. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maksa Bonnay’a. Występuje solo, w zespołach kameralnych, jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza granicami kraju — we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Białorusi, Luksemburgu, Serbii, Słowacji, Litwie, Estonii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Chinach, Szwajcarii i Argentynie.
Jest zapraszany jako wykładowca na międzynarodowe kursy interpretacji muzycznej (Polska, Francja, Serbia) i juror konkursów krajowych i międzynarodowych (Polska, Włochy, Słowacja, Serbia). Jego studenci ponad 50 razy byli nagradzani na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach akordeonowych i interdyscyplinarnych, w kategoriach solowych i kameralnych.
W 2003 roku ukazała się jego płyta nagrana dla wytworni Sony Classical z solowymi i kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003 w kategorii „Najlepszy album — muzyka kameralna”. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej.
Od wielu lat związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, od 2016 roku piastuje funkcję jego rektora. Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Klaudiusz Baran Kulturze Gloria Artis.
Rezerwacji bezpłatnych biletów można dokonać na stronie www.emanacje.pl.