XV Międzynarodowa Noc Muzeów w Tarnowie [FOTO]

W najbliższą sobotę, 15 maja zapraszamy po raz piętnasty na Międzynarodową Noc Muzeów w Tarnowie i regionie tarnowskim. Już od godziny 15.00 otworzymy nasze podwoje dla fanów sztuki i historii. Wydarzenie potrwa do godziny 22.00. W tym dniu wstęp do wszystkich obiektów biorących udział w wydarzeniu będzie bezpłatny.

Międzynarodowa Noc Muzeów organizowana w Europie od 1997 roku (pierwsza edycja odbyła się w Berlinie) przyciąga prawdziwe tłumy mieszkańców europejskich miast. Nie inaczej jest w Tarnowie,  gdzie rokrocznie notujemy kilka tysięcy fanów nocnego zwiedzania obiektów muzealnych. Niestety, z powodu pandemii COVID-19 jesteśmy zmuszeni wprowadzić ograniczenia w ilości zwiedzających. Obowiązywać będą obostrzenia sanitarne: ograniczony limit osób zwiedzających, obowiązkowe maseczki, dezynfekcja rąk, zachowany dystans.

W tym roku zapraszamy do trzech lokalizacji:

Oddział zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej „W kontuszu i przy szabli”, gdzie zwiedzający będą mieli okazję podziwiać:

• kolekcję polskich oraz orientalnych militariów z XVII, XVIII oraz XIX w. (m.in. uzbrojenie ochronne ciężkozbrojnej jazdy polskiej oraz unikatowa kopia husarska, o długości prawie pięciu metrów czy rzędy końskie w typie wschodnim);
    • broń palną z XVII, XVIII i XIX w. używanej dla rekreacji – do polowań i sportu, ale także oręż służący do samoobrony i pojedynków;
    • ekspozycję porcelany pochodzącej z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni oraz wyrobów manufaktur w Berlinie i  na Wołyniu: z Korca, Baranówki i Horodnicy;
    • galerię portretu staropolskiego, z okresu od XVI do XVIII w. składającej się z zespołu portretów, jednego z najliczniejszych i najcenniejszych w Polsce;
    • dzieła sztuki złotniczej, naczyń srebrnych i srebrzonych, o charakterze funkcjonalno-użytkowym, z XVIII, XIX i początku XX w. ( m. in. złocony puchar zwany roztruchanem,  lichtarze, zróżnicowane rodzaje naczyń  i sztućców).

Zwiedzający będą wpuszczani według kolejności o pełnych godzinach w liczbie 10 osób z możliwością wyjścia na wieżę i podziwiania panoramy miasta za promocyjną cenę 5 zł.

Przyjdź i wyrusz z tarnowskim kataryniarzem w podróż po niezwykłej i barwnej historii naszego miasta. Zobacz szczątki mamuta, podziwiaj najcenniejsze dokumenty z królewskich kancelarii, sprawdź czym walczyli rycerze, odwiedź gospodę cechową. Poznaj najbardziej charakterystyczne zabytki miasta oraz biografie wybitnych tarnowian. Obcuj ze sztuką największych polskich twórców. Tylko tego jednego wieczoru, w jednym miejscu, dawno nie pokazywane malarskie skarby ze zbiorów tarnowskiego Muzeum – dzieła Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy do zabytkowych kamienic przy tarnowskim Rynku 20-21. Jesteśmy otwarci w godzinach od 15.00 do 22.00. Wstęp o pełnych godzinach. Ostatnie wejście o godz. 21.00. Liczba miejsc ograniczona.

Zwiedzających powitają pracownicy Muzeum, pod opieką których odbędzie się przejście przez zamkowe komnaty. Być może, po zmierzchu do zwiedzających dołączy Biała Dama…

Wstęp do zamku będzie się odbywał co pół godziny w grupach 6-8 osób. Liczba miejsc ograniczona.

Swoją ofertę na XV Międzynarodową Noc Muzeów przygotowało także tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych.

sobota 15.05.2021, g. 15:00-22:00

W tym dniu BWA zaprasza na wystawy:

• w Pałacyku Strzeleckim (ul. Słowackiego 1):
    Agata Bogacka „Widok podzielony”, kuratorka: Ewa Łączyńskaa-Widz
    Katarzyna Wyszkowska „Obudź mnie za pięć minut” – instalacja „Alcatraz Restaurant”
    w przestrzeni Parku Strzeleckiego:
    „Dyplomy Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie” – wystawa plenerowa / ogrodzenie Parku od ul. Słowackiego
    Lila Kalinowska „Mysie domki” – instalacja plenerowa na trawie przed BWA
  • w budynku Dworca PKP:
    Krzysztof Gil „…w koło Macieju smutek tropików…”, kuratorka: Monika Weychert

Dodatkowy program towarzyszący:
g. 15:30 Pałacyk Strzelecki