„Współczesna Sztuka Polska” ze zbiorów Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej – wystawa

Start: 2021-12-30 09:00:00
Koniec: 2022-01-28 15:00:00
Siedziba, Rynek 3

Wystawa została zrealizowana dzięki współpracy tarnowskiego Muzeum z Małopolską Fundacją Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Dotyczy wybranych prac z kolekcji tworzonej od 2004 roku w ramach Narodowego Programu Kultury. Wtedy to zaczęto gromadzić dzieła powstałe po 1989 roku, dotyczące ważnych zjawisk w sztuce współczesnej Małopolski, Polski i Europy Środkowowschodniej.

Znalazły się w niej dzieła nie tylko polskich artystów, ale także m.in. z Białorusi, Czech, Łotwy, Chorwacji, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Kolekcja oprócz wartości artystycznej posiada również walory edukacyjne, a to za sprawą m.in. różnorodności tematycznej i zastosowanych technik (rysunek, malarstwo, rzeźba, wideo, obiekt, instalacja, fotografia cyfrowa).
Znajduje się w niej ponad 450 obiektów, wykonanych przez ponad 50 autorów lub zespołów autorskich. Od roku 2013 kolekcja na stałe znajduje się w Tarnowie, pod opieką BWA, które regularnie organizuje wystawy, pokazując wybrane fragmenty zbioru, ponadto wystawy odbywają się również w różnych miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Nowym Sączu, Krakowie, Katowicach, Stalowej Woli, Bratysławie.

W tarnowskim muzeum pokazanych zostanie 17 wybranych prac, będą to obrazy olejne m.in.: Wilhelma Sasnala, Jarosława Modzelewskiego, Marcina Maciejowskiego, fotografie Marii Pyrlik, Łukasza Skąpskiego, a także obiekty Zbigniewa Sałaja, Piotra Lutyńskiego, czy też Artura Klinau.