Wydanie publikacji „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”

Nazwa zadania: Wydanie publikacji „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”

Całkowity koszt zadania: 45 000,00 zł

Wartość dofinansowania – środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury – 25 000,00 zł

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Celem zadania jest wydanie bogato ilustrowanego wydawnictwa poświęconego tradycyjnej sztuce zdobniczej motywami kwiatowymi, występującej w Zalipiu i okolicznych wsiach. Na tle historyczno-etnograficznego rysu rozwoju tego zjawiska, trwającego na Powiślu Dąbrowskim w Małopolsce już od ok. 130 lat, przedstawione zostaną biogramy artystyczne ponad 100 malarek ludowych, uczestniczek Konkursu „Malowana Chata” organizowanego przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej (dawniej: Muzeum Okręgowe w Tarnowie). Publikacja poprzez przegląd twórczości malarskich osobowości, ujęty chronologicznie i topograficznie, pokaże ciekawe i cenne dziedzictwo kulturowe. Opisy twórczości wzbogacone liczną dokumentacją fotograficzną dadzą obraz żywej, samorodnej, wspólnotowej tradycji malarskiej na tym obszarze, stanowiąc dokumentację kultur tradycyjnych oraz współczesnych kontekstów ich funkcjonowania.

po lewej flaga Polski po prawej godło Polski