Wystawa plenerowa „Tu rodziła się Solidarność”

W najbliższą środę, 1 lipca na tarnowskim Rynku uruchomiona zostanie wystawa plenerowa upamiętniająca strajki robotnicze lata 1980 r. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Muzeum Okręgowe w Tarnowie jest partnerem przedsięwzięcia.

Informacja organizatora:

1 lipca w Mielcu Instytut Pamięci Narodowej inauguruje obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Zaprezentowana tam wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” będzie pokazana tego dnia równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Miesiące wakacyjne będą następnie świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy. Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

Więcej informacji na stronie www.ipn.gov.pl

plakat promujący wystawę „Tu rodziła się Solidarność”