Wystawa „W malowanej chacie Felicji Curyłowej”

Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu tematyką zalipiańską – postanowiliśmy odtworzyć wnętrza chaty F. Curyłowej w naszym tarnowskim muzeum.

Zwiedzający mają możliwość podziwiać kuchnię –„izbę czarną” wraz z oryginalnym wyposażeniem i elementami zdobniczymi autorstwa F. Curyłowej.  Szczególną uwagę zwraca w niej tradycyjny piec z okapem, z barwną, kwiatową malaturą, a także liczne stare sprzęty jak: ławy, kredens z malowanymi naczyniami, skrzynia. Ściany i powała zdobione będą barwnymi, kwiatowymi motywami i dekorowane zawieszonymi malowankami, oleodrukami i starymi fotografiami. Całości dopełniają wyroby papieroplastyki: liczne bukiety z bibułowych kwiatów, rózga weselna i wielkanocna palma.

W izbie tej znajduje się także łóżko zaścielone malowaną kapą i ułożonymi wysoko haftowanymi poduszkami oraz zawieszone na ścianie malowane zalipiańskie makatki zwane „dywanami”. Wyeksponowany jest także strój ludowy, który wykonała i nosiła Felicja Curyłowa.

Prezentacja wszystkich odświeżonych lub poddanych konserwacji eksponatów pochodzących z Zalipia wzbogacona jest o dodatkowe artefakty. Są to nie pokazywane do tej pory malowanki, wycinanki, papieroplastyka oraz ceramika, a także tkaniny projektowane przez tą wszechstronną artystkę. Udostępniamy też archiwalne fotografie malarki. Wystawie towarzyszy projekcja filmu oraz inne formy multimedialne pokazujące szerzej zalipiańską twórczość.

Wystawa czasowa, do 31 października 2018 r.

Fotogalerię wykonał Robert Moździerz.