Muzeum Ziemi Tarnowskiej ze wsparciem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

Muzeum Ziemi Tarnowskiej otrzymało wsparcie ze strony Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka na realizację przedsięwzięcia: Wirtualna „Panorama Siedmiogrodzka” Jana Styki – wizualizacja wspólnej historii Polski i Węgier. Projekt wpisuje się w działania, których celem będzie   przygotowanie wirtualnej ekspozycji – rekonstrukcji monumentalnego obrazu panoramicznego, namalowanego pod kierunkiem Jana Styki i znanego pod nazwą „Panorama Siedmiogrodzka”. Powstałe w 1897 r. dla uczenia zbliżającej się 50. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów i przedstawiające zwycięstwo powstańców dowodzonych przez gen. Józefa Bema dzieło obecnie nie istnieje jako całość.  Zostało ono pocięte przez autora na kawałki. Od lat fragmenty te są poszukiwane i w miarę możliwości pozyskiwane przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Znajdujące się w zbiorach instytucji obrazy prezentowane są na wystawie stałej w Galerii „Panorama”. Mimo iż stała ekspozycja tych licznych, niezwykle efektownych, obiektów jest dużą atrakcją dla zwiedzających i jednym z najistotniejszych elementów oferty ekspozycyjnej Muzeum, to (ze względu na pierwotne wymiary „Panoramy” i fakt, że w wyniku rozczłonkowania bezpowrotnie utracono znaczną część pierwotnego dzieła), wystawa ta nie może się równać z wrażeniem obcowania z całością niegdyś monumentalnego obrazu. W związku z tym jedyną możliwością kontaktu odbiorcy z nie istniejącym dziełem jest rzeczywistość wirtualna – rekonstrukcja cyfrowa, nie posiadająca ograniczeń towarzyszącym „fizycznym” obiektom.

W ramach przedsięwzięcia zostanie przygotowana warstwa cyfrowa (aplikacja w postaci cyfrowej rekonstrukcji dzieła), której właściwa prezentacja odbiorcom będzie możliwa dopiero wraz z ukończeniem prac i  zakupem sprzętu, co będzie możliwe w późniejszym okresie (w miarę pozyskiwanych środków finansowych).

Podstawą rekonstrukcji będzie gromadzona w Muzeum Ziemi Tarnowskiej kolekcja obrazów olejnych, stanowiących fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz posiadana w zbiorach Muzeum fotografia przedstawiająca całość dzieła (przed pocięciem), która pozwoli na wirtualne „uzupełnienie” brakujących elementów.

Przedsięwzięcie Wirtualna “Panorama Siedmiogrodzka” Jana Styki – wizualizacja wspólnej historii Polski i Węgier współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w ramach wsparcia na przedsięwzięcia podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej.

Kwota dofinansowania: 49 500,00 zł

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka został powołany do życia na mocy z dnia 8 lutego 2018 r. o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (Dz. U. 2018, poz. 538). Do zadań Instytutu należą w m.in.: pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji i dziedzictwa oraz ich promocja w życiu publicznym i międzynarodowym, a także rozwijanie wzajemnej współpracy naukowej, oświatowej, kulturalnej, gospodarczej i sportowej.

Link do strony Instytutu: https://kurier.plus/

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka