11 sierpnia Światowy Dzień Konserwatora Zabytków

Jest to jeden z ciekawszych, mało znanych zawodów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania każdego muzeum. Konserwator musi posiadać nie tylko duże umiejętności manualne i plastyczne, ale również fachową wiedzę z zakresu fizyki, chemii i materiałoznawstwa oraz z historii sztuki.
W muzeum do jego obowiązków należy m.in. ocena stanu zachowania obiektów, stała opieka konserwatorska nad zbiorami i ekspozycjami, fachowe pakowanie i przemieszczanie muzealiów,a także opieka kurierska – udział w wypożyczaniu eksponatów do innych muzeów.
Duże państwowe muzea zwykle posiadają osobne pracownie np. konserwacji malarstwa i rzeźby, tkanin i ubiorów, papieru i skóry, rzemiosła artystycznego, metalu i broni, a także mebli. W mniejszych – konserwator najczęściej wykonuje drobne naprawy, zabiegi renowacyjne, rekonstrukcje brakujących części, dba o stan techniczny i estetyczny zabytkowych obiektów. Specjalistyczne usługi wymagające np. konserwacji papieru, tkanin, kamieni szlachetnych, zlecane są zewnętrznym specjalistycznym pracowniom.
W Dniu Konserwatora Zabytków życzymy wszystkim konserwatorom dużo cierpliwości, bo pracy nigdy im nie zabraknie!
Na fotografii znajdujący się w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie sepet intarsjowany skrzyniowy (Imperium Osmańskie, XVIII/XIX wiek), wykonany z drewna, ozdobiony szylkretem i macicą perłową. Stan przed i po konserwacji zakończonej w 2020 roku, przeprowadzonej w ramach pracy mgr Pauliny Gajek, pod kierunkiem dr Romana Jacka Kieferlinga, na ASP w Krakowie, na Wydziale Konserwacji i Restauracji Sztuki, w Pracowni Technik i Technologii Rzeźbiarskich.