14 lutego 2022 r. – święto zakochanych

Kupidyn to nie tylko międzynarodowy symbol corocznego święta zakochanych, ale również niezwykle popularny motyw w sztuce, który z chęcią wykorzystywany był na przestrzeni wieków. W magazynach Muzeum Okręgowego w Tarnowie również można spotkać tego psotliwego bożka miłości. Z okazji Walentynek chcielibyśmy zaprezentować Państwu pracę, która sygnowana jest przez jednego ze znanych dziewiętnastowiecznych rzeźbiarzy, reprezentujących europejski akademizm – Wiktora Brodzkiego. W zbiorach naszego muzeum znalazła się jedna z wersji „Amora śpiącego na muszli”. Widoczna na załączonej fotografii kompozycja rzeźbiarska charakteryzuje się tym, z czym powinna kojarzyć się nam twórczość Brodzkiego: odwołaniem do antyku, precyzyjnym opracowaniem kamiennej powierzchni, idealizacją, czy też miękko oplatającym materię światłocieniem. Odkuta w marmurze scena przedstawia drzemiącego putta, delikatnie zapadającego się w tkaninie, którą wyłożona została muszla. Ta z kolei osadzona została na kolumnie, której trzon stworzyły spiralnie splątane, smocze tułowia. Kapitel natomiast zbudowany został z przypominających stylizowane liście, gadzich ogonów. Znajdujące się w niższej partii kłębowiska węży znikają w smoczych paszczach. Tym samym smok uniemożliwia wężom prześlizgnięcie się do nieświadomego niebezpieczeństwa Amora. Całość oparta została na mniejszych muszlach wypełnionych przedstawieniami gołębi. Muszla oraz gołębie to symbole najbardziej znanej patronki miłości, Wenus. Konstrukcja przypomina kunsztownie wykonaną kołyskę, a wplecione w jej konstrukcję atrybuty bogini przypominają nam o rodowodzie leżącego w niej małego śpiocha.