150 rocznica urodzin Wincentego Witosa

Start: 2024-01-21 09:30:00

21 stycznia 2023 r. o godzinie 9.30, w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach rozpoczną się obchody 150 rocznicy urodzin trzykrotnego premier II RP, męża stanu i przywódcy ludowego Wincentego Witosa.

W związku z okrągłą rocznicą i ogłoszeniem przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej roku 2024 rokiem Wincentego Witosa,  Muzeum Okręgowe w Tarnowie – oddział Muzeum Wincentego Witosa
w Wierzchosławicach, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, Wójt Gminy Wierzchosławice, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego zapraszają  do Wierzchosławic na uroczyste obchody.

W programie:

9:30 Msza św. W Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach

10:30 Uroczystość przy Kaplicy Grobowej Wincentego Witosa

12:00 Uroczyste obchody 150. Rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Centrum Kultury Wsi Polskiej

• powitanie uczestników
  • przemówienia zaproszonych gości
  • wręczenie medali – Zasłużony dla Gminy Wierzchosławice

13:00 Prezentacja wznowionego wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa pt. „Dzieła wybrane” Wincentego Witosa, t.1-5 – Karolina Imanowska ( IPN), Ryszard Ochwat (TPMWW)

13:30 Sesja naukowa pt. „Ojciec Niepodległości z Wierzchosławic – Wincenty Witos. W 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa”

z udziałem dra. Marcina Bukały ( IPN Rzeszów), prof. UJ dra hab. Janusza Mierzwy, prof. UMCS dr hab. Ewelina Podgajny

14:30 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 150. Rocznicę urodzin Wincentego Witosa